Żorska inicjatywa to przede wszystkim stworzenie płaszczyzny wymiany doświadczeń podróżniczych, naukowych i kulturowych, a także prawdziwa gratka dla ciekawych świata. Głównym celem festiwalu jest promowanie wiedzy o różnych kulturach w celu lepszego rozumienia świata.

10-14.10.2012. Żorski Festiwal Podróży i Nauki „Opinie”

ostatnia aktualizacja 16.10.2012 wtorek 09:06

Materiały organizatora 

Szczególnie emocjonująco zapowiada się festiwalowy weekend tj. 13–14 października, który będzie upływać pod znakiem prezentacji i spotkań z interesującymi ludźmi – podróżnikami, antropologami kultury, archeologami i filmowcami.

Przez dwa dni startujemy o godzinie 15:00 i tak w sobotę wyruszamy do Papui-Nowej Gwinei z Anną i Jakubem Urbańskimi, którzy zapoznają nas z ludem Korowai Batu. Następnie zupełnie zmienimy kierunek i udamy się na Madagaskar wraz z Karoliną Marcinkowską (godzina 16:00), która wprowadzi nas w świat przodków, a także opowie o sztuce, np. o „erotycznych” rzeźbach Sakalawów. Od 18:00 wszyscy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat badań archeologicznych w Nakum prowadzonych przez Polaków w Gwatemali i dotyczących kultury Majów. Na zakończenie sobotnich podróży proponujemy spotkanie z Katarzyną i Andrzejem Mazurkiewiczami, którzy odkryją przed uczestnikami Zanskar – świat himalajskich karawan.

W niedzielę królować będzie Kolumbia. Blok otworzy Muzyczna podróż po Kolumbii Ediego Sancheza (godzina 15:00). Będzie to podróż przez 5 regionów tego kraju, dzięki której poznamy różnorodność świata przyrodniczego, kulturowego i obyczajowego. Następnie wystąpią Claudia Cardenas i Dominik Bac (godzina 16:00)., którzy zabiorą uczestników do Kolumbii – serca świata i opowiedzą o Sierra Nevada de Santa Marta, gdzie żyją potomkowie Indian Tyrona. Na zakończenie Festiwalu (godzina 18:00) zapraszamy na wyjątkową prezentację filmu Apaporis oraz spotkanie z jego reżyserem Antonio Dorado.

Bilety w cenie (10 zł) lub karnety (15zł) w kasie MOK (Żory, ul. Dolne Przedmieście 1)

Na uczestników czekają dodatkowe atrakcje w postaci tematycznych kiermaszów (biżuteria etniczna, sprzęt turystyczny, wydawnictwa podróżnicze) oraz aromatyczna kawa kolumbijska, yerba mate czy kuchnia międzykulturowa. Wszystko to w oprawie wystawy fotograficznej pt. Taka Jest Kolumbia.

W załączniku szczegółowy program festiwalu.

Więcej informacji na stronie festiwalopinie.pl.

Powiązane artykuły

Dokumenty