Motywem odbywającej się w tym roku czternastej edycji Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich w Grzybowie było hasło „A gdy wódz w polu padnie....”.
17-18.08.2013. XIV Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich w Grzybowie - relacja
ostatnia aktualizacja 14.10.2013 poniedziałek 13:09

Tegoroczne hasło „A gdy wódz w polu padnie...”, przemawia samo za siebie.
Uczestnicy mogli zobaczyć jak odbywały się zwyczaje pogrzebowe a także obrzędy odprawiane przy pochówkach przywódców oraz wojów.
Do grodu w Grzybowie zjechało około 500 wojów wraz z rodzinami, wydarzenie przyciągnęło natomiast kilka tysięcy gości.
Wydarzenie obfitowało w wiele atrakcji. Były wśród nich inscenizacje historyczne, pokazy walk i dawnych obyczajów, wróżby, koncerty muzyki dawnej i wiele innych.
Zainteresowani mogli przyjrzeć się stoiskom rzemieślniczym a także zakupić prezentowane na nich wyroby. Wśród rękodzielników którzy zjawili się na zjeździe byli m.in.: tkacze, hafciarki, rogownicy, garncarze, kowale, jubilerzy, cieśle, snycerzy oraz bursztynnicy.
Ci którzy obserwowali życie obozowe mogli zobaczyć tradycyjne pieczenie, wędzenie, gotowanie, wypiek chleba, czyszczenie i przygotowanie oręża oraz gospodarowanie przy zwierzętach. Ciekawostką były widowiska ukazujące zwyczaje nadania imienia, postrzyżyn, inicjacji wojownika, pasowania na woja, jak również przedstawiające krwawą bitwę, śmierć wodza i wojownika oraz ich uroczyste pogrzeby.
Urozmaiceniem były pokazy koni skaczących przez przeszkody oraz ludzkie przeszkody.
Miał również miejsce turniej drużyn pn. „Bezbronna wojna, czyli zmagania z oręża wyłączone, dla wojów o mięśniach twardych i umysłach sprawnych” oraz wiele innych. Jak w ubiegłym roku chętni mogli wziąć udział w turnieju średniowiecznej gry drużynowej „Hubba”.
W sobotni wieczór zorganizowano zwyczaj pogrzebowy „Spalenie wodza” podczas którego wojowie wraz z rodzinami, niosąc rynsztunek oraz dary udali się na miejsce gdzie odbyło się spalenia zmarłego wodza. Początkowo jednak mieszkańcy bronionej wioski po przegranej walce zmuszeni byli zapłacić pokaźną daninę za ciało wodza.
Na zjeździe pojawiła się także grupa rekonstrukcyjna „Ravveien” (co oznacza Bursztynowy Szlak).
Podczas imprezy odbyły się również różnorodne inscenizacje a także wykłady i zajęcia edukacyjne dla dzieci. W pawilonie znajdującym się na terenie grodu urządzono wystawę na której umieszczono przedmioty sprowadzone z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Współczesnym akcentem była grupa odtwórstwa historycznego 68 Pułku Piechoty, która zaprezentowała jak wyglądało uzbrojenie oraz typowy obóz wojskowy z okresu II wojny światowej.
Powiązane artykuły
- Miejsce wydarzenia - Gród w Grzybowie
- Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich – Grzybowo
- Rekonstrukcje i festiwale historyczne w Polsce
- Grupa rekonstrukcyjna „Ravveien”
Powiązane wydarzenia
- 20-21.08.2011. XII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich – Grzybowo 2011
- 18-19.08.2012. XIII Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich – Grzybowo 2012 (relacja)