W roku 2014 na pewno nie będziemy się nudzić. W całym kraju szykuje się otwarcie nowych atrakcji turystycznych.

Co nowego w 2014 r.?

ostatnia aktualizacja 08.01.2014 środa 13:55

wizualizacja do celów marketingowych 

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim planowanie nowych wojaży po Polsce. Warto wiedzieć jakie nowe atrakcje szykują dla nas polskie miejscowości. Od wielu lat w kraju trwa boom na budowanie różnego rodzaju parków rozrywki i jak na razie nie widać żeby się kończył.

U podnóża Gór Opawskich, nad jeziorem Opawskim w Pokrzywnej otwarte mają być pierwsze atrakcje Interaktywnego Parku Rozrywki i Edukacji „Rosenau – Zaginione Miasto”. Nazwa nawiązuje do Prudnickiej legendy o istniejącej tu niegdyś osadzie. Dla całych rodzin czekać będą sztolnie złota w formie labiryntu, leśny amfiteatr, mini golf, jaskinia dzikich zwierząt, park wodny z basenem olimpijskim oraz potwory wyłaniające się z tafli jeziora. Planowane są także urządzenia edukacyjne, które uczą poprzez zabawę. W małopolskim Zatorze planowane jest otwarcie, jak podaje inwestor, największego w Polsce parku rozrywki „Energylandia”. Na 30 ha znajdować się będą trzy strefy: sektor dziecięcy, sektor młodzieżowy i sektor rodzinny. Największą atrakcją mają być największe w kraju kolejki górskie. Trzeci park tematyczny otwarty ma zostać w Janowcu koło Kazimierza Dolnego. „Magiczne Ogrody” będą pierwszym sensorycznym parkiem w Polsce. Każdy element parku ma bawić, relaksować i inspirować. Baśniowe postacie, bajeczne scenerie mają przenieść odwiedzających w świat legend.

W tyle nie pozostają muzea i wystawy poświęcone technice i nauce. Dopiero co w listopadzie otworzony został w Toruniu Młyn Wiedzy. Na 8 kondygnacjach powstały sale wystawiennicze i pracownie laboratoryjne. Obiekt pochwalić się może najdłuższym w kraju wahadłem Foucaulta. Dwie główne wystawy to „O obrotach – dotknij kosmosu” oraz „Rzeka”. W maju w Bełchatowie otwarte mają być natomiast „PGE Giganty Mocy”, czyli wystawa edukacyjno-naukowa poświęcona głównie produkcji energii z węgla. Partnerem projektu jest kanał telewizyjny Discovery Chanel, który w pobliskiej elektrowni nakręcił szereg programów edukacyjnych pt. „Jak robimy prąd?”. Pobliska Łódź nie stoi w miejscu i w zachodniej części zrewitalizowanej elektrowni z XIX w. zamierza otworzyć Muzeum Nauki i Techniki „EC1 Zachód”. Łódzka ekspozycja ma głównie dotyczyć energii. Wałbrzych także planuje otwarcie podobnej inwestycji. Park Wielokulturowy Stara Kopalnia ma mieścić Muzeum Przemysłu i Techniki, Podziemną Ekspozycję Muzealną, Centrum Ceramiki Unikatowej oraz Galerię Sztuki Współczesnej.

Wiele nowego czeka nas także na mapie muzealnej Polski. Otwarte ma zostać np. Muzeum PRL w Nowym Dworze Mazowieckim. Na wystawie prezentowane będą zgromadzone przedmioty codziennego użytku od samochodów po zastawę stołową i zabawki. Muzeum ma przedstawiać młodemu turyście także zawiłości życia codziennego. W Warszawie na początku kwartału 2014 r. ma zostać otwarta wystawa główna w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich. Na Podkarpaciu w Markowej otwarte ma zostać Muzeum im. Rodziny Ulmów. Na podstawie historii rodziny Ulmów, ekspozycja poświęcona będzie Polakom ratującym życie żydom w trakcie II wojny światowej. Na warszawskiej Pradze oddane zostaną do użytku trzy odnowione kamienice, w których siedzibę znajdzie Muzeum Warszawskiej Pragi. Placówka ma chronić i propagować dziedzictwo tej mało znanej jeszcze stołecznej dzielnicy. W Giżycku rewitalizację przechodzi Twierdza Boyen, w zrewitalizowanym budynku laboratorium prochowni ma znajdować się Muzeum Broni, a w dawnych budynkach wozowni i stajni wystawa zabytkowych pojazdów. W Szczecinie w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy oddany do użytku ma być podziemny gmach Muzeum Narodowego. Nowymi atrakcjami pochwalić się chce także Zamek w Chęcinach, gdzie odbudowano dawne pomieszczenia kaplicy i skarbca, przystosowano wieżę do organizacji wystaw czasowych i zadbano o infrastrukturę turystyczną.

Interesująca oferta dla turystów szykowana jest także w Kruszynianach na Podlasiu. Obok zabytkowego meczetu ma powstać Centrum edukacji i kultury muzułmańskiej Tatarów Polskich. Gmach ma pełnić rolę ekspozycji historycznej oraz jako miejsce przeprowadzania lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Inwestycje w Wieliczce także nie hamują. Po otwarciu nowej trasy dla aktywnych po kopalni soli, w mieście powstaje nowa atrakcja jaką jest Tężnia solankowa z liczącą 26 m wieżą widokową na miasto i okolice. W 2014 r. otwarte zostaną także dwa atrakcyjne aquaparki jeden w Raciborzu, drugi o nazwie „Trzy Fale” w Słupsku.

Wielką atrakcją na którą czekają miłośnicy zwierząt jest otwarcie w tym roku dwóch nowych pawilonów w Wrocławskim ZOO. Odrarium prezentować będzie różnorodność biologiczną wód rzeki Odry. W trzech basenach zobaczyć będzie można krainę pstrąga i lipienia, środkowy bieg o leniwym nurcie, starorzecze oraz ujście o nieznacznym zasoleniu wód. Drugim większym pawilonem będzie Afrykarium, czyli oceanarium z fauną i florą afrykańskich mórz i rzek. Ponad 1,5 ha obiekt będzie posiadał podziemne, częściowo przeszklone tunele.

Trzymamy kciuki za zrealizowanie wszystkich planów i życzmy wielkich wrażeń.