Od 14 czerwca na zamku zagości grupa artystów należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Silesia Tak Art. z Tychów. Wezmą udział w plenerze. Tematem będzie oczywiście dawna siedziba górnośląskich Piastów. Praca twórcza potrwa do 20 czerwca. Tego dnia odbędzie się też wernisaż powstałych prac.

14-20.06.2014. Artystyczny plener z zamkiem w tle

ostatnia aktualizacja 13.06.2014 piątek 15:54

Grzegorz Nowak 

SILESIA TAK ART skupia osoby widzące potrzebę wspólnego tworzenia oraz przebywania w przyjaznym środowisku twórczym. Jako nieformalna grupa członkowie spotykali się na plenerach organizowanych przez różne ogólnopolskie i regionalne związki twórcze, w tym m.in przez Zachodniopomorski Klub Twórców Pasja, Stowarzyszenie Marynistów Polskich. Stworzone prace trafiały w całości do tych instytucji, które przekazywały je w większości na cele charytatywne. Większość, z aktualnie 38 członków stowarzyszenia, stanowią malarze. Pasją pozostałych twórców jest grafika, rysunek, fotografia, rzeźba i pirografia. W plenerze zamkowym weźmie udział piętnastu artystów z całej Polski, w tym także z Raciborza.

Pełna informacja na temat Silesia Tak Art. oraz sylwetki twórców poniżej.

SILESIA TAK ART. - Stowarzyszenie zostało zarejestrowane 22 lutego 2013 rok przez 23 przyjaciół, będących jednocześnie twórcami i animatorami kultury. Osoby te znają się i utrzymują ze sobą kontakt od dawna. Niektóre z nich poznały się blisko ćwierć wieku temu. Potrzeba wspólnego tworzenia, oraz przebywania w przyjaznym środowisku twórczym miała decydujący wpływ na powstanie naszego stowarzyszenia. Wcześniej, jako nieformalna grupa spotykaliśmy się na plenerach organizowanych przez różne ogólnopolskie i regionalne związki twórcze, w tym m.in przez Zachodniopomorski Klub Twórców „Pasja” ,Stowarzyszenie Marynistów Polskich, a także na plenerach realizowanych przy współpracy z Polskim Radiem w Katowicach, oraz z Archidiecezją Katowicką. Stworzone przez nas prace trafiały wtedy w całości do tych instytucji, które przekazywały je w większości na cele charytatywne. Były one licytowane podczas aukcji organizowanych na rzecz Śląskich Fundacji, takich jak „Iskierka” i „Ulica”, a także dla wspomożenia ofiar powodzi w Bieruniu w 2010 roku, oraz na leczenie 1,5 rocznej Izy, która ucierpiała w pożarze kamienicy w czerwcu 2011 roku w Świętochłowicach.

Większość, z aktualnie 38 członków stowarzyszenia, stanowią malarze. Pasją pozostałych twórców jest grafika, rysunek, fotografia, rzeźba i pirografia. Stowarzyszenie zainaugurowało swoją działalność organizacją Międzynarodowego Pleneru Plastycznego pod nazwą „Wiosenny rejs po przygodę”, który odbył się w dniach od 30 kwietnia do 11 maja 2013 roku w Unieściu, na terenie Gminy Mielno. W plenerze wzięło udział 25 artystów z kraju , oraz dwie malarki z Niemiec. Ich dorobek poplenerowy mieli okazję obejrzeć mieszkańcy Gminy Mielno, a także na wystawach czasowych, w okresie od czerwca 2013 roku do lutego 2014 roku, mieszkańcy Tychów odwiedzający placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej i Spółdzielczego Domu Kultury „Tęcza’’. Część prac stanowiących dorobek naszych twórców można też był obejrzeć jesienią 2013 roku, na I Śląskim Przeglądzie Sztuki Artystów Intuicyjnych „Artisma’’ w Galerii „Szyb Wilson”. w Katowicach

Celami działalności naszego Stowarzyszenia są:

• Działalność kulturalna, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, promowanie ludzi utalentowanych, ich twórczości oraz idei i projektów służących rozwojowi kultury, sztuki, krajoznawstwa i  nauki, szczególnie w dziedzinie malarstwa, grafiki, rysunku, rzeźby i fotografii;

• Działalność charytatywna na rzecz osób niepełnosprawnych, w wieku emerytalnym; pomoc społeczna, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz przy wyrównywaniu szans tych rodzin i osób;

• Działalność proekologiczna;

• Działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;

• Promowanie idei wspólnego dziedzictwa kulturowego o  znaczeniu europejskim, a  także różnorodności kulturowej, różnorodności sztuki oraz specyfiki kulturalnej regionu, w szczególności Ziemi Śląskiej”;

• Działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego, w tym szczególnie na rzecz popularyzowania i utrwalania Gwary Śląskiej;

• Pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;

• Promocja Rzeczpospolitej Polskiej za granicą.

Dla osiągnięcia celów statutowych Stowarzyszenie może podejmować następujące  działania:

• Wspieranie organizacyjne i  finansowe inicjatyw twórczych związanych ze Śląskiem.

• Organizowanie imprez, przy przestrzeganiu przepisów ustawy z dnia 20 marca 2009 roku  o   imprez masowych, o  treści odpowiadającej celom statutowym, w  tym wystaw i przeglądów sztuki profesjonalnej i nieprofesjonalnej.

• Współdziałanie z  organizacjami i  stowarzyszeniami twórczymi oraz placówkami kulturalnymi, naukowymi, wydawniczymi w  zakresie: popularyzacji kultury i sztuki dotyczącej Ziemi Śląskiej oraz doskonalenia warsztatu twórczego artystów niezrzeszonych.

• Inicjowanie i  popularyzowanie uczestnictwa członków stowarzyszenia w  konkursach, przeglądach

i festiwalach dorobku twórczego, plenerach i  sesjach artystycznych.

• Prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską.

• Prowadzenie działalności w zakresie pośrednictwa w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach drukowanych.

• Prowadzenie i  wspieranie działalności edukacyjnej, informacyjnej, internetowej, promocyjnej, medialnej i organizacyjnej w zakresie popularyzowania Ziemi Śląskiej.

• Współpraca z  organami władzy publicznej, samorządami, środkami masowego przekazu oraz podmiotami gospodarczymi.

• Współpraca z  organizacjami , instytucjami i  osobami w  kraju i  za granicą.

• Współpraca z  instytucjami, władzami samorządowymi i  centralnymi działającymi na rzecz kultury,

• Podejmowanie działań wspomagających fundacje, ze szczególnym uwzględnieniem fundacji działających na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych;

• Publikowanie materiałów informacyjnych: na własnej stronie internetowej, oraz wydawnictwo katalogów, broszur, ulotek itp.

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na – zwyczajnych, honorowych i wspierających.

Sylwetki twórców biorących udział w plenerze:

Arkadiusz Konaszewski z Częstochowy. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym i rysunkiem piórkiem. Tematami jego prac są pejzaże, architektura i martwa natura. Brał udział w kilku plenerach malarskich oraz wystawach zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach i SDK Tęcza w Tychach. Jego prce znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Ryszard Maresz z Orzesza. Jego pasje to wypalanie w drewnie zwane pirografią i aktywny udział w środowisku rycerstwa. Oprócz wypalania i podrzeźbiania drewna, stosuje na nim rysunek ołówkiem lub innymi środkami kryjącymi. Najczęstszymi motywami jego prac są postacie, zwierzęta, architektura oraz loga i symbole turniejów rycerskich i festynów. Obok twórczości w drewnie preparuje również trofea myśliwskie przyozdabiając je motywami przyrodniczymi. Przygotowuje także repliki elementów zbroi rycerskich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach i przedsięwzięciach kulturalnych, m.in. w : Książu, Gołubiu Dobrzyniu, Ogrodzieńcu, Liwiu, Chudowie, Orzeszu, Warszawie,  w Galerii Wilson w Katowicach.. Uczestniczył również w kilku plenerach artystycznych.

Marian Ozdowski z Kalisza. Maluje od lat 70-tych . Preferuje malarstwo olejne. Ulubione tematy: pejzaż, martwe natura i architektura. Chętnie maluje zabytki Kalisza, w którym mieszka. Namalował ponad 1400 obrazów, które znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Holandii, Austrii i na Ukrainie. Brał udział w ponad 150 plenerach i wystawach zbiorowych, w tym 20 wystaw indywidualnych, 6 ogólnopolskich oraz 2 międzynarodowych. Pomysłodawca i organizator Galerii „Wieży Ciśnień” w Kaliszu. Członek Związku Artystów Plastyków oraz Klubu Twórców „Pasja”. Wielokrotnie nagradzany za twórczość artystyczną m. in. : Medalem „Błękitnego Gryfa” oraz wyróżnieniami: Brzezińskiej Fudancji Kultury i Rekreacji, Wojewody Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Kalisza.

Mirosław Pasewicz z Rudy Śąskiej. Rzeźbi w drewnie, wykonując zarówno rzeźby w bryle, jak i płaskorzeźby. Para się również malarstwem. Tematami jego prac są  ludzie, zwierzęta i kwiaty. Członek plastycznej  „GRUPY 6”, uczestnik wielu plenerów  rzeźbiarskich i malarskich, w tym  międzynarodowego  pleneru rzeźbiarskiego w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” w Górkach Wielkich. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, m.in.: Górkach Wielkich, Wiśle, Unieściu, Tychach i Galerii Wilson w Katowicach.

Janusz Proniewicz z Opola. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, przede wszystkim olejnym, akrylowym,  rzadziej akwarelą i pastelą, fotografią oraz grafiką komputerową.  Stosuje też techniki własne. Maluje pejzaże, martwą naturę i  abstrakcję.  Członek Klubu „SKAMP” przy WSP w Opolu, Stowarzyszenia Marynistów Polskich oddz. Podkarpacki, Klubu Twórców „Pasja” w Szczecinie oraz Europejskiej Grupy artystycznej „ZA” w Sławnie. Uczestnik i laureat kilkudziesięciu plenerów malarskich krajowych i międzynarodowych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach malarskich, w  tym m.in w : Galerii Szyb Wilson w Nikiszowcu w Katowicach, SDK Tęcza w Tychach, w Galerii u Dziadka w Wiśle, Głuchołazach, Prudniku, Międzyzdrojach, na Zamku Książąt w Szczecinie, Polańczyku. Jego prace znajdują  się  w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą m.in. w Kanadzie, USA, Niemczech i Maroku.  Za działalność artystyczną odznaczony Medalem „Błękitnego Gryfa”.

Janusz Bogusław Rapkiewicz ze Sławna. Malarz, grafik, fotograf. Założyciel i wieloletni prezes Zachodniopomorskiego Klubu Twórców „Pasja” oraz Europejskiej Grupy Artystycznej  „ZA” w Sławnie.  Współtwórca „Siedliska Artystycznego pod Akacjami” w Kwasowie. Autor ponad 1700 prac wykonanych w większości techniką olejną. Organizator ponad 100 plenerów artystycznych. Uczestnik kilkunastu wystaw indywidualnych,  kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Nagradzany za osiągnięcia artystyczne m. in Honorową Złotą Odznaką Szczecińskiego Towarzystwa Kultury, Medalem „Błękitnego Gryfa” i nagrodą Starosty Sławieńskiego.  Odznaczony w 2005 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Elżbieta Rączka z Wołomina. Ukończyła Politechnikę Radomską – Wydział Nauczycielski, specjalność plastyka, kierunek malarstwo. Dyplom z malarstwa „Pejzaż w technice pasteli” pod kierunkiem prof. ASP z Łodzi Aleksandra Olszewskiego. Uprawia malarstwo sztalugowe olejne oraz malarstwo w suchej pasteli, maluje również na szkle i tkaninach oraz wykonuje freski naścienne. Jest autorką ilustracji do książek i programów komputerowych. Tematami jej prac są postacie, kwiaty, pejzaże i martwa natura. Prace artystki są pełne barwy, światła i ekspresji. Tworzone są w plenerze i w pracowni. Liczne prace jej autorstwa znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą: Francja, Holandia, Niemcy, Kanada i USA. Jest członkiem zarządu Związku Artystów Plastyków oddz. Mazowiecki oraz członkiem Fundacji Dziedzictwo Nadbużańskie. Należy do Stowarzyszenia Marynistów Polskich oddz. Mazowiecki oraz Mazowieckiego Towarzystwa Kultury w Warszawie. Członek Klubu Pasja w Szczecinie .Jej prace wystawiane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Niektóre z nich: Warszawa: PKiN, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Ogród Botaniczny – Fangorówka, Galeria Bródno, Muzeum Ruchu Ludowego; Szczecin, Radom, Brenna, Wołomin, Międzyzdroje, Unieście, Jadów, Długosiodło, Poznań, Goleniów, Rzeszów, Darłówko, Skorzęcin, Sapowice, Skoki, Góra Kalwaria, Białogard, Wisła, Kuligów, Karpacz. W roku 2007 otrzymała medal Błękitnego Gryfa za szczególny wkład w rozwój oraz upowszechnienie kultury i sztuki na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Tadeusz Sułkowski z Krakowa. Rysuje , maluje /w oleju/,  pisze wiersze. Najczęstszym  tematem jego prac są krajobrazy i stara architektura bieszczadzka, maluje też obrazy o tematyce morskiej. Namalowal ponad 3000 tysiące prac. Uwielbia tworzyć w niewielkich formach, zatrzymuje w nich chwile pór dnia i roku.  Członek Klubu Twórców „Pasja” w Szczecinie. Brał udział wielu plenerach malarskich. Uczestniczył w kilkunastu  wystawach zbiorowych i indywidualnych, najważniejsze z nich w : Kietrzu, Krakowie, Rzeszowie, Choszcznie, Gdyni i Tarnobrzegu.

Zygmunt Stanisław Tadrowski z Elbląga. Rysuje i maluje różnymi technikami. Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Uczestnik  wielu plenerów malarskich, każdorazowo wyróżniany. Maluje martwą naturę i pejzaże, zwłaszcza ziemi elbląskiej oraz obrazy o tematyce sakralnej. Projektuje elementy plastyczne, loga, jak również ołtarze do kościołów. Ostatnie projekty ołtarzy to: Św. Augustyna w Złocieńcu i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele M. B. Królowej Polski w Elblągu. Wykonane przez niego prace znajdują się w  USA, Kanadzie,  Szwajcarii, Szkocji, Niemczech i we Włoszech.

Krzysztof Szala z Tychów. Artysta od wczesnych lat stykał się ze sztuką. Zainteresowanie technikami plastycznymi, a przede wszystkim techniką malarstwa olejnego i akrylowego rozpoczął pod koniec lat 80-tych. Wtedy, zainspirowany szkołą malarzy francuskich stworzył cykl prac pt. „Twarze”. W maju 2002 roku został odznaczony „Medalem Błękitnego Gryfa” za szczególny wkład w rozwój i upowszechnianie kultury i sztuki w województwie zachodniopomorskim. Od 2005 roku należy do Stowarzyszenia Marynistów Polskich oddz. Podkarpacki.  W latach 2000-2013 uczestniczył w kilkudziesięciu plenerach malarskich o charakterze międzynarodowym i krajowym oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Bierze udział w cyklicznym Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Naiwnej Art. Naif Festiwal w Galerii Szyb Wilson w Katowicach. Aktualnie tworzy obrazy o tematyce afrykańskiej, do czego zainspirowała go zdecydowana kolorystyka tego kontynentu, jak i pierwotne piękno drzemiące w jego mieszkańcach. Tworzy także rysunki tuszem,m.in. cykl o tematyce kolejowej pt. „Tam, gdzie zatrzymał się czas”. Animator kultury, współtwórca, organizator i komisarz kilkunastu plenerów plastycznych.

Edwin Tadych ze Szczecina. Zajmuje się fotografią artystyczną. Członek Europejskiej Grupy Artystycznej „ZA” i członek Klubu Pasja w Szczecinie.  Uczestnik  wielu plenerów, a także wystaw zbiorowych w kraju, w tym w corocznym cyklu „Raport z Fotografii” we Wrześni. Jego fotografie i cykle fotograficzne można też był zobaczyć w galerii ,,U Dziadka” w Wiśle, i ,,Szyb Wilson” w Katowicach.

Barbara Trawińska z Wałbrzycha. Zajmuje się malarstwem olejnym sztalugowym. Tematami jej prac są pejzaże i martwa natura. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach malarskich  krajowych i międzynarodowych. Brała udział w kilku wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym w galeriach: Szyb Wilson na Nikiszowcu w Katowicach i SDK Tęcza w Tychach. Miała kilka wystaw indywidualnych.

Mirosław Wolszczak z Raciborza. Sztuką zajmuje się od wczesnych lat młodzieńczych, szczególnie interesuje go plakat, rysunek i architektura. Obecnie skupia się na malowaniu w technice olejnej. Motywami poruszanymi w jego pracach są krajobrazy i zwierzęta. Autor doskonale orientuje się, które kolory są względem siebie komplementarne i tej wiedzy czy też intuicyjnemu wyczuciu podporządkowuje swoje prace. Operuje szeroką plamą, co dodaje jego malarstwu dodatkowych walorów. Jego świat jest więc kolorowy, pogodny, widać, że i nie bez poczucia humoru. Uczestnik plenerów malarskich m.in. w Ustroniu, Brennej, Opatowie, Okunince, Wiśle, Szczyrku i Rebizantach. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych oraz indywidualnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Barbara Zientara – Chmiel z Imielina w województwie Śląskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach,  kierunek- metaloplastyka. Należy do Stowarzyszenia Plastyków „Na Pograniczu” oraz grupy artystycznej „Kastelia” Tworzy najczęściej w ulubionej technice rysunku lawowanego, który z czasem stał się  silnie zindywidualizowany. Jej rysunki piórkiem i pędzlem stanowią artystyczny zapis wędrówek po Polsce. Są efektem fascynacji dawną architekturą jak: zamki, obiekty sakralne, budowle, zaułki miejskie i wiejskie. Technika rysunku lawowanego oraz akwareli świetnie wyraża charakter artystki, poprzez operowanie zdecydowaną, pośpiesznie kładzioną plamą i syntetyczną linią. Pełen temperamentu sposób malowania widoczny jest w pracach malarskich wykonanych na płótnie farbami akrylowymi. Od wielu lat uczestniczy w licznych plenerach i warsztatach. Ma na swym koncie wystawy indywidualne i zbiorowe min. we Francji.

Benedykt  Żyto z Leszna. Tematami  jego twórczości są: malarstwo pejzażowe w technikach olejnych i akwarelowych, drzeworyt o tematyce muzycznej, a także linoryt ukazujący przyrodę, łowiectwo i architekturę. Jest członkiem: Sekcji Plastycznej Domu Kultury w Lesznie od 1954r., pełni w niej funkcję prezesa, członkiem Związku Artystów Plastyków oddział w Poznaniu, członkiem i założycielem Stowarzyszenia Twórców i Sympatyków Kultury w Poznaniu, członkiem redakcji Zachodniego Poradnika Łowieckiego w Poznaniu oraz ilustratorem jego artykułów. Jego dorobek  artystyczny to:  17 wystaw indywidualnych, w tym w Muzeum Okręgowym w Lesznie, BWA w Lesznie, w Warszawie, w Niemczech w Suhl i Moers. Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w  tym w Muzeum Narodowym w Warszawie.  Nagrodzony na wielu ogólnopolskich konkursach graficznych i malarskich. Odznaczony medalem św. Huberta za całokształt prac kulturotwórczych w Polskim Związku Łowieckim. Autor sześciu teczek grafiki (linorytów) o tematyce przyrodniczo-łowieckiej.