Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbywają się co roku w Częstochowie. Towarzyszą Krajowej Wystawie Rolniczej oraz Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników na Jasną Górę.

15. Dni Europejskiej Kultury Ludowej

ostatnia aktualizacja 05.09.2014 piątek 12:06

 
5 września 2014 r.  
Otwarcie wystawy OSKAR KOLBERG ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej
godz.18:00   
Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie
ul. Ogińskiego 13 a
Wystawa będzie czynna do 20 września br.
 

Wystawa prezentuje najważniejsze dziedziny twórczości artystycznej i badawczo-edytorskiej Oskara Kolberga. Ilustruje okresy życia i aktywności twórczej w wielu obszarach jego zainteresowań kulturą ludową – polską i słowiańską. Przedstawia środowisko rodzinne, związki z Przysuchą, lata nauki i młodości w Warszawie, pracę kompozytora i krytyka muzycznego, twórczość naukowo-badawczą w zakresie folklorystyki i etnografii, działalność edytorską, powstanie i realizację programu „Lud”, okres spędzony w Modlnicy – szczególnie sprzyjający owocnym badaniom etnograficznym oraz ostatnie lata życia w Krakowie wykorzystane na intensywną działalność wydawniczą i współpracę Kolberga z najważniejszymi postaciami i instytucjami nauki i kultury polskiej.

W formie wystawy planszowej przedstawiono i opisano materiały rzadko eksponowane ze względów konserwatorskich, pozostające w zasobach archiwalnych i muzealnych, nie udostępniane czytelnikom i zwiedzającym w postaci oryginałów.

6 września 2014 r.    Koncerty zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych z kraju i zagranicy – Plac Biegańskiego
15:00 − 19:00     
  Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” z Częstochowy

  Gruppo Folk Engium z Sycylii

  Zespół Folklorystyczny „Dolina Soły” z Oświęcimia
Zespół powstał w 1998 r. przy Związku Podhalan Oddział Oświęcim. Skupia osoby wywodzące się z okolic Nowego Sącza oraz innych regionów górskich. Repertuar opiera się na tańcach, pieśniach i obrzędach regionu sądeckiego. Głównym celem jest pielęgnowanie kultury Lachów Sądeckich. „Dolina Soły” to zespół wielopokoleniowy, występujący w oryginalnych i odzwierciedlających stan i wiek, strojach. W swojej działalności ma liczne występy w kraju: w tym coroczny udział w najstarszej imprezie folklorystycznej w Europie „Tygodniu Kultury Beskidzkiej” na estradach Wisły, Szczyrku, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia i Ujsoł. Zespół wielokrotnie uczestniczył w imprezach organizowanych na Podhalu. Gościł w Austrii, na Litwie, we Włoszech, na Węgrzech, w Czechach i Rumunii.
Kierownikiem zespołu jest Krystyna Wawrzuta,
Instruktorem tańca Teresa Piskorz.

www.zespolfoldolinasoly.com.pl

  Zespół Pieśni i Tańca „Wincentowianie” z Piekoszowa
Zespół Wincentowianie powstał w 2007 r. Mimo krótkiego okresu działania zdobył już wiele nagród m. in.: II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych (2007r.), III miejsce w XXXII Międzynarodowych Buskich Spotkaniach z Folklorem (2008r.), I miejsce w IX Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku (2008r.), II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Obrzędowych.

https://www.facebook.com/wincentowianie.wincentowianie

  Zespół Romanasul z Rumunii

  Jurajska Kapela Biesiadna z Poraja
Kapela powstała w 2001 r z inicjatywy Mirosława Podlejskiego, który do chwili obecnej jest jej kierownikiem muzycznym.
Kapela wykonuje utwory ludowe z terenu Jury, a także utwory z całego regionu Polski Południowej. Występuje w całej Polsce na cyklicznych imprezach takich jak: REDYK w Korbielowie, ŁOSSOD w Żabnicy, Wystawa Rybacka w Skoczowie, Dożynki Województwa Śląskiego, Dożynki Powiatowe Myszkowa, Targi Rolnicze „POLAGRA” w Poznaniu. Obecnie Kapela występuje w składzie: Mirosław Podlejski- akordeon, Józef Ślusarz-wokal + tamburyn, Kazimierz Noszczyk-bęben, Andrzej Kozłowski-klarnet.

http://www.gokporaj.pl/kategorie/jurajska_kapela_biesiadna

   
7 września 2014 r.    Koncerty zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych z kraju i zagranicy – Plac Biegańskiego
15:00 − 19:00     
  Kapela Ludowa „Bachórzanie” z Bachórza
Kapela powstała w 1959 r. z inicjatywy dwóch braci – Józefa i Stanisława Murasów. Patronat nad kapelą sprawuje Urząd Gminy w Dynowie (Rzeszowskie). Zespół zrzesza autentycznych muzykantów i kultywuje rodzimy folklor muzyczny Bachórza i okolicznych wsi – Harty, Piątkowej, Szklar, Hyżnego. Utwory, które przetrwały między innymi dzięki kapeli, to najczęściej szybkie polki, skoczne oberki, walczyki, sztajerki i tramelki.
Bachórzanie wielokrotnie brali udział w Dożynkach Centralnych oraz na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (zdobywając tam wysokie miejsca, między innymi III nagrodę w 2005 r.). W 2002 r. reprezentowali Polskę na festiwalu folklorystycznym w Niemczech. Grupa stale pojawia się na licznych imprezach lokalnych.
Skład kapeli:
Franciszek Karaś – I skrzypce; Adolf Wyskiel – II skrzypce; Kazimiera Baran – skrzypce sekund; Roman Makara – cymbały; Michał Chrzan – I klarnet; Bernadeta Bukała – II klarnet; Jan Leśniak – kontrabas. Wraz z zespołem występuje również grupa śpiewająca – Elżbieta Klaczak, Róża Klaczak i Tomasz Paściak. Kierownikiem kapeli od roku 1969 jest Mieczysław Janowski.

www.bliskiesercu.dynow.pl/pl/bachorzanie

  Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” z Wolbromia
Zespół działa przy Domu Kultury w Wolbromiu, działa od 35 lat i skupia około 100 członków w wieku 625 lat . W repertuarze „Wolbromiacy” posiadają piosenki, przyśpiewki i tańce 7 regionów Polski: lubelskiego, rzeszowskiego, opoczyńskiego, śląskiego, kujawskiego, łowickiego, krakowskiego oraz tańce narodowe, a także przyśpiewki i tańce innych narodów (włoskie, rumuńskie, greckie, rosyjskie, hiszpańskie i ukraińskie). Zespół wielokrotnie prezentował swój program scenach Polski i poza jej granicami, m.in.: w Czechach, Turcji, Ukrainie, Niemczech na Węgrzech w Portugalii, Hiszpanii, Rumunii , Grecji, Włoszech.
Do ważniejszych osiągnięć Zespołu w latach 1982–2013 należą I i II miejsca oraz wyróżnienia na:
Międzywojewódzkich Spotkaniach Tanecznych „WOJ-TAN”,
Małopolski Festiwal Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski”,
Powiatowym Festiwalu Kultury,
Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych w: Czechach, Niemczech, Turcji i Węgrzech.
Członkowie zespołu byli również finalistami Ogólnopolskiego Turnieju Tańców Narodowych w Wieliczce (grupa dziecięca).
W roku bieżącym Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” obchodzi jubileusz 35-lecia.
Kierownikiem zespołu jest Agnieszka Gołembiowska-Karoń.

www.dk.wolbrom.pl/sekcje-dk/zespol-piesni-i-tanca-wolbromiacy

  Academic Folk Ensemble „Svetozar Markovic” z Serbii

  Kapela Ludowa „Trzcinicoki” z Trzcinicy
Kapela ludow „Trzcinicoki” z Trzcinicy powstała w 1995 r. Od początku w kapeli grają trzy pokolenia muzykantów, prezentując tradycyjne melodie oraz przyśpiewki z okolic Jasła i Pogórza.
W okresie 19 lat istnienia, kapela czynnie uczestniczy w festiwalach, konkursach, przeglądach. Kapela wychowała młode pokolenie muzykantów, które w chwili obecnej stanowi trzon zespołu.
Trzymając się ściśle dawnego muzykowania, kapela „Trzcinicoki” w krótkim czasie dorobiła się znacznych osiągnięć na terenie kraju oraz za granicą.
Największe osiągnięcia kapeli:
- Nagroda im. Oskara Kolberga ,
- „BASZTA” na 41 Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą,
- I miejsce na VII Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach,
- „ZŁOTE BASY” nagroda główna na XXVI Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych w Podegrodziu k/ Nowego Sącza,
- Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej,
- Międzynarodowe Spotkania Kapel Ludowych w Toruniu,
Kapela muzykowała na Litwie, Ukrainie, Rumunii, Słowacji, Węgrzech w Belgii.

www.trzcinicoki.pl

 

Uczelniany Zespół Góralski „Młode Podhale” z Nowgo Targu
Zespół przy PPWSZ w Nowym Targu. Został założony w 2010 r. przez Andrzeja Stocha. Zrzesza młodzież studiującą na PPWSZ a także uczniów szkół średnich i absolwentów innych uczelni. Zespół zdążył zaprezentować sie podczas corocznej „Wigilii w mieście”, „Juwenaliów Podhalańskich”, „Sobótek nowotarskich. Współpracował z Łukaszem i Pawłem Golec z Golec uOrkestra przy wydawaniu przez ich fundacje albumu: „Strój górali podhalańskich”. W Sierpniu 2011 zespół był gospodarzem XLIII Międzynarodowego Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem. Brał udział w polsko-słowackim projekcie „Transgraniczna podróż z Nowego Targu do Kieżmarku śladami ludowego stroju”. W 2012 r. zespół uczestniczył w XLVIII Festiwalu Wiśni w Tekirdag Turcja. W 2013r. „Młode Podhale” zdobyło Złotą Ciupagę w konkursie tańca zbójnickiego na 41 Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Zespół uczestniczył w BUKOVINA Fashion Space Polki Folki IV oraz w Europejskiej Nocy Muzeów w Lubaczowie. W lipcu 2013r. delegacja „ Młodego Podhala” reprezentowała Polskę na Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii.

Opiekę nad zespołem, z ramienia uczelni, sprawuje dr Maciej Hodorowicz, kierownikami są Paulina Peciak i Daniel Szewczyk.


www.mlodepodhale.pl

  Powiatowa Kapela Włoszczowska z Włoszczowej
Powiatowa Kapela Włoszczowska została założona w 1999 r. Starostwo powiatowe we Włoszczowie jest opiekunem kapeli.
Obecnie kapela liczy 7 osób. Kierownikiem jest akordeonista Marian Szczepanik.

www.powiat-wloszczowa.pl

  Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” z Częstochowy

Powiązane artykuły