W miniony weekend (11–13 marca 2011) odbyła się 36 edycja Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA. Na scenie zaprezentowało się 17 zespołów konkursowych oraz 16 zaproszonych gości, którzy przez trzy dni bawili yapową publiczność.

11-13.03.2011. 36. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA – relacja

ostatnia aktualizacja 29.03.2011 wtorek 14:04

Agnieszka Rytel 

Yapa to festiwal ważny dla wszystkich miłośników szeroko rozumianej piosenki turystycznej. Jak co roku podczas czterech koncertów festiwal zgromadził wielu ciekawych wykonawców oraz pełną energii publiczność, która za każdym razem tworzy niesamowity klimat imprezy. Ciasne i niskie ławki oraz tłok na sali nie przeszkadzały w świetnej zabawie. Tegoroczna Yapa obfitowała w jubileusze. Swoje 15-lecie obchodziło grupa Kuśka Brothers, mogliśmy też świętować 25 lat istnienia grup Czerwony Tulipan, EKT Gdynia raz 10 lat wspólnego grania Domu o Zielonych Progach.

Tradycją jest, że piątkowy koncert wieczorny rozpoczyna Jerzy Bożyk, który pomimo 70 lat nadal porywa publikę swoimi piosenkami. Tego wieczoru można było także usłyszeć część wykonawców konkursowych oraz znanych yapowej publiczności Andrzeja Koczewskiego, Grzmiącą Półlitrówę i EKT Gdynia. Wśród gwiazd wieczoru znalazł się także łódzki zespół Żeby Nie Piekło. Sobota stanowiła ciąg dalszy występów konkursowych. W sumie podczas dwóch dni swoje utwory zaprezentowało 17 zespołów startujących w konkursie. Godzina 15.15 była rozpoczęciem 15 urodzin Kuśki Brothers. Zespół pobudził publikę do skakania, tańczenia, śpiewania, a także do rzucania wszystkiego, co się dało na scenę. Sobotni wieczór, chociaż trochę spokojniejszy był okazją do posłuchania wielu gwiazd piosenki turystycznej i poezji śpiewanej. Tę część rozpoczął Dom o Zielonych Progach, którego piosenki okazały się tak znane publiczności, że w pewnym momencie zespół mógł zrezygnować z wokalu, na rzecz przygrywania śpiewającemu tłumowi. Tego wieczoru zaprezentowali się także: Na Bani, Słodki Całus od Buby wspólnie z Grupą Bez Jacka, Czerwony Tulipan, YezKiesSirumem oraz Cisza Jak Ta. I chociaż sobotni koncert zakończył się o świcie nie brakowało tych, którzy wytrwali do końca przy górskiej muzyce.

W niedzielę poznaliśmy wyniki konkursu. Jury przyznało pierwsze nagrody dla zespołu Wyspy Dobrej Nadziei oraz Marii i Julii Kępisty, publiczność zaś uznała za najlepszy zespół oJ taM.

Podczas wszystkich trzech dni wykonawcom i prowadzącym towarzyszył nieśmiertelny na Yapie okrzyk „zrób fikołka”, gwizdy, dźwięki budzików czy trąbek. Niestety teraz miłośnikom piosenki turystycznej pozostaje poczekać rok na kolejną Yapę lub pojechać na jedną z wielu innych imprez o podobnej tematyce, gdzie można spotkać występujące na Yapie zespoły.