Prace z Bułgarii, Czech, Rumunii, Włoch i wielu innych krajów świata – Międzynarodowa Wystawa Satyrykon – Legnica 2016 przygotowana przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon zagości w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.

16.09-06.11.2016. Wystawa legnickiego Satyrykonu 2016 w Muzeum Karykatury

ostatnia aktualizacja 07.09.2016 środa 10:25

 

Organizatorzy, oprócz tematu ogólnego – „satyra i żart”, w każdej edycji ogłaszają także motyw wiodący. W tym roku uczestnicy musieli zmierzyć się ze „złem”. 741 autorów z 58 państw przesłało ponad 2,5 tysiąca prac, spośród których 200 jury zakwalifikowało do wystawy.

Na ekspozycji „SATYRYKON – Legnica 2016” zaprezentowano dzieła m.in. takich artystów, jak: Gerhard Gepp (Austria), Grzegorz Myćka (Polska), Houmayoun Mahmoudi (Anglia), Jerzy Głuszek (Polska), Łukasz Kliś (Polska), Aristides Hernandez Ares (Kuba), Mihai Ignat (Rumunia), Alessandro Gatto (Włochy), Andrea Pecchia (Włochy), Lex Drewinski (Polska/Niemcy), Ilya Katz (Izrael), Blagovesta Tsvetkova (Bułgaria), Izabela Kowalska-Wieczorek (Polska), Břetislav Kovařík (Czechy), Tomasz Wiater (Polska).

Więcej informacji na www.muzeumkarykatury.pl.

SATYRYKON to konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, plakacistów i fotografików, organizowany przez Legnickie Centrum Kultury wspólnie z Fundacją Kulturalno-Społeczną Satyrykon. Jego inicjatorami w 1977 roku byli legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Początkowo Satyrykon miał charakter lokalny - był wówczas wystawą rysunków środowiska wrocławskiego, ale już w 1978 roku przekształcił się w ogólnopolską, konkursową wystawę rysunku satyrycznego. Legnica była pierwszym i przez wiele lat jedynym miejscem spotkań twórców polskiej satyry, zaś sam Satyrykon skutecznie przyczyniał się do popularyzacji rysunku satyrycznego w Polsce. W ciągu następnych lat Satyrykon wzbogacał swój program i poszerzał formułę. W 1980 roku po raz pierwszy zorganizowana została Międzynarodowa Wystawa Fotograficzna Fotożart, zaś prace nadsyłane na konkurs rysunku satyrycznego oceniano w dwóch kategoriach: satyry i żartu. Obie wystawy łączyła wspólna nagroda Grand Prix Satyrykonu. W 1985 roku Ogólnopolska Wystawa Rysunku Satyrycznego stała się oficjalnie konkursem międzynarodowym. Wówczas nawiązane zostały ścisłe kontakty z wieloma artystami, krytykami sztuki i organizatorami festiwali z zagranicy. Co roku na Satyrykon wpływają tysiące prac kilkuset autorów z kilkudziesięciu krajów świata.

Źródło: info. prasowa Muzeum Karykatury.

Powiązane artykuły