Zawodnicy, specjalni goście oraz plażowicze jak co roku bawili się dzień i noc na Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu. Pogoda tylko przez chwilę wzbudziła niepokój. Finał dostarczył oczekiwane emocje.

09-10.07.2011. XIII Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu w Jantarze – relacja

ostatnia aktualizacja 29.08.2011 poniedziałek 12:52

Łukasz Konieczny 

Odbywające się na plaży w Jantarze zawody polegające na zebraniu jak największej ilości rozrzuconych po plaży drobinek bursztynu. Zawodom otwartym dla turystów i plażowiczów towarzyszyły dodatkowe atrakcje, takie jak pokazy obróbki bursztynu, jarmark żuławski czy koncerty.

Najmłodsi wraz z rodzicami chętnie bawili się z Drużyną Wojów Szlaku Bursztynowego, która podczas wielu konkursów promowała Łódzki Szlak Konny oraz rowerowe wycieczki i spływy kajakowe Wartą na Ziemi Wieluńskiej.

Wspólne zdjęcia były posumowaniem udanej zabawy w obozowisku wojów rozbitym na plaży. Rzucanie oszczepami i włóczniami, strzelanie z historycznych łuków, walki na miecze były atrakcjami zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zainteresowanym wojowie opowiadali ciekawostki o kulturze celtyckiej, słowiańskiej i wikińskiej na Europejskim Szlaku Bursztynowym.

Jak zwykle obiektem pożądania była pluszowa owieczka symbolizująca herb powiatu wieluńskiego. Tym razem miała konkurenta w postaci konika – maskotki Łódzkiego Szlaku Konnego. Uczestnicy licznych konkursów zostali obdarowani maskotkami oraz innymi przydatnymi turyście upominkami.

Miłośnicy aktywnej turystyki w terenie docenili udostępniane mapy łódzkich szlaków konnych, rowerowych pieszych i wodnych oraz e-informacje prezentowane na portalach www.wsiodle.lodzkie.pl , www.turystyka.wielun.pl , www.map4u.pl.

Wieluń na Mistrzostwach Świata w Jantarze

Pokazy walk wojów Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego, wywiady na antenie Programu 1 Polskiego Radia, Telewizji Gdańsk oraz wizyta popularnych aktorów na wieluńskim stoisku – tak w skrócie wyglądała promocja Gminy Wieluń na XIII Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu, które odbywały się w miniony weekend w Jantarze.

Stoisko promujące szlak bursztynowy na ziemi wieluńskiej stanęło na plaży, gdzie dziennie odwiedzały je dziesiątki turystów. Można było postrzelać z łuku i spróbować swoich sił w rzucie dzidą, do czego chętnie garnęli się m.in. popularni aktorzy: Grzegorz Wons i Marek Siudym.

Wieluńskie stoisko wzbudzało spore zainteresowanie, tym bardziej, że bursztyn kojarzy się przede wszystkim z Pomorzem a nie centralną Polską. Prezes Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy Bogusław Abramek cierpliwie tłumaczył wszystkim niedowiarkom, że szlak bursztynowy przebiegał w widłach Warty i Prosny.

Aspekt ten został także mocno zaakcentowany podczas konferencji naukowej „Bursztyn jako przedmiot ochrony dziedzictwa kulturowego”, podczas której prelekcję nt. Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego i projektu „Wzmocnienie roli szlaku bursztynowego i innych szlaków tematycznych w zintegrowanym produkcie turystycznym województwa łódzkiego”wygłosili Bogusław Abramek i Burmistrz Wielunia Janusz Antczak. O sieci szlaków bursztynowych i ich przebiegu m.in. w okolicach Wielunia i w kierunku na Ukrainę mówił dr Artur Kostarczyk.

- Licytowanie się, który szlak był ważniejszy nie ma praktycznie sensu. Wiązka tych tras wychodziła z Zatoki Gdańskiej a okoliczne miejscowości były bramami otwierającymi się na całą Europę – podkreślał dr Kostarczyk.

Wykład nt. Nadwarciańskiego Szlaku Bursztynowego znalazł się także w popularno-naukowej publikacji, która została wydana przy okazji mistrzostw i wspomnianej konferencji.

Spotkanie w Jantarze było także okazją do promocji V Europejskiego Święta Bursztynu. Zaproszenie na tegoroczną imprezę otrzymali m.in. Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz wójt Gminy Stegna – Jolanta Kwiatkowska, gospodyni mistrzostw.

- To, co podkreślałem m.in. w wypowiedziach dla mediów tłumacząc, skąd nasza obecność w Jantarze, to potrzeba współpracy miejscowości leżących na szlaku bursztynowym. Niezależnie od tego czy są to miasta mniejsze czy większe, jak np. Gdańsk potrzebują siebie nawzajem, bo tylko wtedy idea integracji na szlaku bursztynowym ma sens – podkreśla burmistrz Janusz Antczak. - Nam zależy na tym, aby szlak niegdyś handlowy stawał się szlakiem typowo turystycznym, na którym można wypocząć zarówno nad morzem, jak i spędzając aktywnie weekend na ziemi wieluńskiej.

Powiązane artykuły