Okres Świąt Bożego Narodzenia w Polsce, to również tradycyjne jarmarki, których atrakcyjność przyciąga każdego turystę.

Jarmarki Bożonarodzeniowe

ostatnia aktualizacja 03.12.2021 piątek 10:58

 

Warto wybrać się na Jarmarki Bożonarodzeniowe do innych polskich regionów, żeby zobaczyć miejscowe tradycje kulinarne i świąteczne.
Jarmarki ofertami nawiązują do tradycji przygotowania i świętowania Bożego Narodzenia. Można na nich kupić oprócz ozdób choinkowych, artykuły dekoracyjne, regionalne wyroby spożywcze i rzemieślnicze upominki.

Najstarszy, polski jarmark tego rodzaju, to Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe, organizowane na Rynku Głównym w Krakowie. W tym roku rozpoczęły się już 26 listopada i potrwają aż do 2 stycznia 2022 r. Słynne oscypki z grilla można popić Grzańcem Galicyjskim.

Od 19 listopada do 24 grudnia br. na Targu Węglowym w Gdańsku oraz przy ul. Tkackiej i ul. Bogusławskiego, wśród świątecznych domków znajdziemy również takie magiczne miejsca jak: „Mikołajowy Zakątek”, „Radosny Zakątek” i „Łosiowy Zakątek”. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, zdobył 3. miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2020.

Betlejem Poznańskie to aż trzy jarmarki bożonarodzeniowe: na Placu Wolności od 20 listopada do 26 grudnia, na Rynku Łazarskim od 4 do 19 grudnia i w Parku Kasprowicza przy Arenie, od 10 do 19 grudnia. Pomiędzy tymi lokalizacjami można się przemieszczać Betlejemską Bimbą, czyli tramwajem w świątecznej odsłonie. Betlejem Poznańskie zdobyło 3. miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2021.
Ciekawym wydarzeniem w tym okresie, jest międzynarodowy Poznań Ice Festival, trwający od 10 do 12 grudnia w Parku Jana Kasprowicza.

Warszawski Jarmark Bożonarodzeniowy zlokalizowano od placu Zamkowego do pomnika Kilińskiego na Starym Mieście. Od 26 listopada do 6 stycznia będzie można odwiedzić świąteczne domki ze straganami, a po zakupach skorzystać z lodowiska na Starym Rynku.

We Wrocławiu stragany zapraszają na Rynek i ulice z nim się łączące. Charakterystycznym obiektem wrocławskiego jarmarku jest wiatrak, bajkowy las dla dzieci, 3-poziomowy bajkowy domek oraz Galeria Mikołaja. Jarmark wrocławski potrwa od 19 listopada do 31 grudnia.

W Łodzi Jarmark Bożonarodzeniowy wraca w tym roku na ul. Piotrkowską i do Pasażu Schillera, w pełnej odsłonie. Dodatkowe atrakcje to wesołe miasteczko z diabelskim młynem, wioska św. Mikołaja i piernikowa chatka. Jarmarkowi towarzyszyć będą występy i koncerty oraz warsztaty dla dzieci.

Jarmarki świąteczne to oczywiście tradycja ogólnopolska – coraz więcej miast i powiatów organizuje własne tego typu wydarzenia.
Jeśli chcecie się pochwalić własnymi zdjęciami jarmarków z waszych miejscowości, umieście je na Facebookowej stronie Map4u – zapraszamy.