Wystrzał z armat oznajmił początek tegorocznego Europejskiego Święta Bursztynu, które odbywało się przez dwa dni – w sobotę i niedzielę (30-31 lipca) w Wieluniu i Konopnicy. Nie zabrakło pokazów walk rycerskich, zabaw dla dzieci i dorosłych oraz tego, co najważniejsze – bursztynu. 20 kg tego złotego kruszcu przywiozła znad Bałtyku wójt gminy Stegna – Jolanta Kwiatkowska.

30-31.07.2011. V Europejskie Święto Bursztynu – relacja

ostatnia aktualizacja 30.08.2011 wtorek 18:39

Magdalena Suchan 

Bursztynową zabawę zainaugurowało otwarcie wystawy „Spotkania na bursztynowym szlaku” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Prezentuje ona zdjęcia z różnych inicjatyw podejmowanych przez Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy, m.in. kamienie milowe, bursztynowe edycje Bike Maratonu, Europejskie Święta Bursztynu.

– Na bursztynowym szlaku spotykamy się przy różnych okazjach. Są to wydarzenia sportowe, edukacyjne, zaduszki – tak jak w Kaliszu. Każde z nich jest inne, ale łączy je bursztynowa idea – podkreślał podczas otwarcia wystawy prezes Stowarzyszenia Bogusław Abramek.

Bursztynowa zabawa na dobre rozpoczęła się, kiedy ulicami Wielunia przeszedł barwny korowód kupców, wędrowców i wojów szlaku bursztynowego.

Walki wojów, potyczki na koniach i zabawy z nagrodami dla publiczności – to tylko niektóre z atrakcji szczelnie wypełnionego programu święta.

Jak zwykle najwięcej emocji wywołała bursztynowa piaskownica, w tym roku dodatkowo wzbogacona biżuterią z bursztynem. Chętnych do szukania skarbów w piasku nie brakowało. Tłumy dzieci czekały na siewców bursztynu – burmistrza Janusza Antczaka i wójta gminy Stegna – Jolantę Kwiatkowską. Wizyta delegacji z Pomorza to dowód na to, że Wieluń ma nad Bałtyk coraz bliżej.

– Te odległości naprawdę nie są takie duże, jeśli nad morzem ma się takich przyjaciół. Promocja poprzez bursztyn dzieje się właśnie poprzez integrację poszczególnych miejscowości leżących na szlaku bursztynowym. My stawiamy kamienie milowe, inicjujemy różne formy aktywności po to, by rozszerzać ideę szlaku bursztynowego na całą Polskę i Europę – mówił burmistrz Janusz Antczak

Wójt Stegny była nie kryła zaskoczenia tym, że w środku Polski bursztyn mimo niepewnej pogody jak magnes przyciągnął tłumy ludzi.

– Rzeczywiście w środku Polski stosunkowo daleko od Bałtyku można świetnie promować bursztyn. Bo liczy się pomysł i dobra zabawa a bursztynu zawsze dowieziemy – zapewniała Jolanta Kwiatkowska.

Sobotni wieczór upłynął w rytmach muzyki celtyckiej i irlandzkiej. Na scenie zaprezentowały się zespoły Strays, Duan i Beltaine.

 

Wieluń. V Europejskie Święto Bursztynu

 

Gospodarzem drugiego dnia Europejskiego Święta Bursztynu była gmina Konopnica.

Tam nad brzegiem Warty rozbili obozowisko rycerze i wojowie szlaku bursztynowego. Sabat Czarownic – kolejna odsłona Legendy Zamczyska jak zwykle zgromadziła sporą publiczność. Przeprawę przez rzekę drewnianymi łodziami przeżyła osobiście wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl.

– Ciesze się, że aż tyle się dzieje na ziemi wieluńskiej. Jeszcze nie ucichły wybuchy nad Wieluniem, jeszcze słychać Budkę Suflera, która grała miesiąc temu a tu już zabawa na szlaku bursztynowym. Szlak to nie tylko idea, ale konkretne pieniądze i konkretny projekt, którego efekty widać w powiecie wieluńskim, czego gratuluję i dziękuję za takie inicjatywy – mówiła Dorota Ryl.

Niedzielnym popołudniem w Konopnicy rozpoczęła się druga część święta, zainaugurowana wspomnianą legendą. Następnie, po głośnej salwie z hakownic i innych historycznych broni nabijanych prochem, walkę stoczyli Słowianie z Wikingami. Słowianie, ku uciesze zgromadzonych gości, bohatersko odparli atak na swą osadę.

Konopnica. V Europejskie Święto Bursztynu

Uczestnicy V Europejskiego Święta Bursztynu mogli, wraz z całymi rodzinami, nie tylko zwiedzać obozowisko założone tu kilka dni temu, ale także spróbować swoich sił jako woj. Można było przymierzyć historyczny strój, spróbować się w konkurencjach zręcznościowych albo wziąć udział w konkursie wiedzy o Szlaku Bursztynowym. Dla amatorów ruchu czekała gra terenowa z użyciem elektronicznych nawigacji turystycznych GPS na Łódzkim Szlaku Konnym.

W konkursach wiedzy zaproponowanych przez Drużynę Wojów Szlaku Bursztynowego wzięli udział: Jasiek Chmielnicki z mamą, Danusią, Kacperek Salamon i Janusz Kowalski, Maja Gronek z mamą Agnieszką, Michał, Wojtek, Asia Jędrzejczyk, Kacper Jegers, Kamila i Bartek Krawczyńscy z rodzicami, Szymon i Marika Kamińscy, Klaudia Ogrodniczak, Lidia Płuciennik i Maja Ogrodniczak.

 

Konopnica. V Europejskie Święto Bursztynu

W grze terenowej z użyciem elektronicznych nawigacji turystycznych GPS na Łódzkim Szlaku Konnym odważyło się wziąć udział sześcioro śmiałków:

  • Bartek Kulis (1 miejsce),
  • Panek Grażyna (2 miejsce),
  • Piotr Czarnogredzki (3 miejsce),
  • Alina Sztoch (4 miejsce),
  • Adam Kmiecik (5 miejsce),
  • Szczepan Białczak (6 miejsce).

Podczas gry należało się wykazać zręcznością, sprytem i celnością na miarę woja. Wszyscy uczestniczy stanęli na wysokości zadania. Nie było przegranych, każdy otrzymał nagrodę, choć oczywiście GPS za zajęcie I miejsca cieszył najbardziej.

Niedzielną zabawę zakończył Bursztynowy Fire Show, który rozświetlił nieco zachmurzone tego dnia niebo.

Europejskie Święto Bursztynu będzie odbywało się cyklicznie w drugi weekend sierpnia. W przyszłym roku będzie to zatem 11-12 sierpnia. Zapraszamy!

Powiązane artykuły