W dniach 8-10 września 2011 w Gdańsku miały miejsce 12. Międzynarodowe Targi Bursztynu. Podczas targów odbyły się prezentacje bursztynowej biżuterii, wystawy oraz spotkania. Jedną z imprez towarzyszących było święto ulicy Mariackiej „Mariacka pod Gwiazdami”.

08-10.09.2011. Wojowie na Międzynarodowych Targach Bursztynu w Gdańsku

ostatnia aktualizacja 14.09.2011 środa 11:16

Łukasz Konieczny 

Targi w Gdańsku stanowiły doskonałą okazję do spotkania hurtowników i sprzedawców bursztynowych wyrobów. W trakcie targów można było zapoznać się z najnowszymi trendami w jubilerstwie, zakupić różnorodne produkty: naszyjniki, kolczyki, rzeźby, ozdoby do domu itp. W ramach imprezy odbywało się także Laboratorium Bursztynu, gdzie eksperci identyfikowali bursztyny. Ciekawostką podczas targów były zdjęcia wykonywane unikatową soczewką bursztynową, którymi autorem był Pan Marek Mazur.

Wojowie Szlaku Bursztynowego prezentowali swoje stroje oraz uzbrojenie podczas pokazów walk. Promując europejskie szlaki kulturowe, szczególną uwagę turystów kierowali na Ziemię Wieluńską oraz całe województwo łódzkie, przez które przebiegają tak inspirujące trasy wycieczek jak szlak bursztynowy, cysterski, romański, grunwaldzki oraz kolei wiedeńskiej. Uwagę zwiedzających wojowie kierowali również na Łódzki Szlak Konny, który jest najdłuższym tego typu szlakiem w Europie (ponad 2000 km) i przebiega w pobliżu lub przecina wszystkie wsześniej wymienione szlaki kulturowe.

W sobotę 10 września miała miejsce otwarta część targów. Ulica Mariacka w Gdańsku przez cały wieczór tętniła życiem. Tego dnia spacerując wzdłuż ulicy można było zobaczyć wiele stoisk prezentujących bursztynowe wyroby, posłuchać muzyki, obejrzeć pokazy mody czy inne atrakcje przygotowane przez wystawców. W Bazylice Mariackiej oraz Kaplicy Królewskiej odbyły się koncerty muzyki klasycznej.

Wśród prezentujących się gości była także Drużyna Wojów Szlaku Bursztynowego, która zachęcała wszystkich zainteresowanych złotem północy do odwiedzenia Ziemi Wieluńskiej. Na stoisku Szlaku Bursztynowego można było m.in. zgłębić historię średniowiecznego handlu bursztynem.

Powiązane artykuły