woj. kujawsko-pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski na obszarze Pojezierza Południowobałtyckiego. Jego powierzchnia wynosi prawie 18 tys. km², zaś ludność wynosi ponad 2 mln. Siedziby władz znajdują się w Bydgoszczy i Toruniu.

Powierzchnia: 1 796 989 ha

Opis

Województwo kujawsko-pomorskie położone jest w środkowo-północnej części Polski na obszarze Pojezierza Południowobałtyckiego, które Dolina Dolnej Wisły i Pradolina Toruńsko-Eberswaldzka dzieli na: Pojezierze Poludniowopomorskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie oraz Pojezierze Wielkopolskie.
Województwo ma dobrze rozwinięte rolnictwo, sprzyjają temu występujące rodzaje gleb: brunatna i bieliczna wytworzone z piasków i gliny, czarne ziemie występują na Kujawach oraz mady w dolinie Wisły i gleby bagienne w dolinie Noteci. Uprawia się tu zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepak, rośliny pastewne, warzywa i owoce, hodowana jest trzoda chlewna i bydło.
Województwo kujawsko-pomorskie posiada wysoki poziom rozwoju wielu gałęzi przemysłu w tym: chemiczny, spożywczy, papierniczy, drzewny, elektroniczny, maszynowy, materiałów budowlanych, wydobywanie soli. Głównym ośrodkiem przemysłowym są Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Grudziądz, Włocławek, Świecie, Kruszwica. Podstawowymi surowcami mineralnymi są: sól kamienna oraz wapienie, surowce budowlane jak gliny (piaski, żwiry) wody solankowe o właściwościach leczniczych.

Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Wirtualny spacer w 3D

Gród w Biskupinie

Gród w Biskupinie jest jednym z nielicznych stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje wału obronnego, falochronu, bramy, ulic i budynków mieszkalnych.

Atrakcje

Bydgoszcz, stanowiący siedzibę władz wojewódzkich, może pochwalić się takimi miejscami, jak:

  • Stare Miasto,
  • spichlerze i węzeł wodny.

Innym ważnym miastem województwa jest Toruń, jedno ze starszych miast w Polsce. Do Torunia warto przyjechać, aby zobaczyć:

  • średniowieczne Stare Miasto – wpisane na listę UNESCO,
  • Dwór Artrusa,
  • kościół i klasztor pocysterski,
  • dom Mikołaja Kopernika – muzeum,
  • Żywe Muzeum Piernika.

Inne atrakcje województa kujawsko-pomorskiego to:

  • stare miasto i ratusz w Chełmnie,
  • gród w Biskupinie,
  • kolegiata w Kruszwicy.

Przyroda

Województwo kujawsko-pomorskie to tereny ciekawe pod względem przyrodniczym. Na turystów czekają Pojezierze Brodnickie i Pojezierze Krajeńskie, a także drugi pod względem wielkości w Polsce kompleks leśny – Bory Tucholskie.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Ważne znaczenie dla rozwoju województwa ma sieć komunikacyjna, która jest dobrze rozwinięta, przechodzą tu drogi łączące północ kraju z południem , międzynarodowa droga E 75 Gdańsk- Cieszyn, E10 Szczecin- Warszawa, E261 Świecie-Wrocław.

W województwie kujawsko-pomorskim znajdują się także miejscowości uzdrowiskowe: Ciechocinek i Inowrocław.

Inne

Więcej informacji o województwie można znaleźć na stronach: