woj. podkarpackie
Powierzchnia: 1 783 590 ha
Opis
Województwo podkarpackie położone jest w południowo-wschodniej części Polski. Poprzez swoje usytuowanie na mapie Europy, stanowi ono swoisty pomost łączący Wschód i Zachód naszego kontynentu. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie z Ukrainą i Słowacją oznacza, że zewnętrzne granice województwa są jednocześnie zewnętrznymi granicami Paktu Północnoatlantyckiego, wkrótce zaś staną się także granicami Unii Europejskiej. Na terenie województwa krzyżują się ważne międzynarodowe szlaki drogowe : E-40 (Wrocław-Rzeszów-Lwów) i E-371 (Radom-Rzeszów-Koszyce); kolejowe : europejski ciąg transportowy E-30 (Drezno-Rzeszów-Kijów), jak również jedyny w tej części Polski Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka.
Województwo podkarpackie należy do najczystszych ekologicznie regionów Polski. 45% powierzchni to obszary prawnie chronione. Są to: 82 rezerwaty przyrody, 10 parków krajobrazowych, oraz dwa parki narodowe, z których jeden - Bieszczadzki - znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.
Podkarpackie jest regionem rolniczo-przemysłowym. Jako obszar czysty ekologicznie posiada dobre warunki do produkcji zdrowej żywości oraz rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego. Występujące na terenie województwa bogactwa naturalne, takie jak : ropa naftowa, gaz ziemny, siarka oraz surowce mineralne : piaskowce, wapienie, gipsy, glinki ceramiczne, piaski i żwiry, stanowią naturalną bazę dla rozwoju przemysłu. Dominującymi jego gałęziami są : przemysł chemiczny, elektromaszynowy, mechaniczny, spożywczy i meblarski.
Wirtualne spacery 3D
![]() | ![]() |
Cerkiew w Smolniku nad Sanem | Droga na Smerek z przełęczy Orłowicza |
![]() | ![]() |
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 1 | Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku 2 |
![]() | |
Zapora i zalew w Solinie |
Atrakcje
Przygraniczne tereny województwa podkarpackiego są pod silnym wpływem wschodniej kultury prawosławnej. Na podkarpackich terenach znajduje się największe w Polsce skupisko drewnianych cerkwi. Chociaż wiele z nich pełni obecnie rolę kościoła rzymskokatolickiego, zachowały one swój pierwotny wygląd, a często także prawosławne wyposażenie.
Na terenie województwa podkarpackiego znajdują się dwa kościoły wpisane w ramach Drewnianych Kościołów Południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Są to kościoły w Haczowie oraz Bliznem.
W województwie podkarpackim zobaczyć można także ciekawe zamki i pałace. Ziemie te były zamieszkiwane przez bogate rody magnackie, którym zawdzięczamy obecność interesujących rezydencji. Za najciekawsze możemy uznać:
- pałac w Baranowie Sandomierskim,
- pałac w Łańcucie,
- pałac w Dukli,
- pałac w Krasiczynie.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Niestety na terenie województwa podkarpackiego nie znajdziemy rozbudowanej infrakstruktury noclegowej. Przeważają gospodarstwa agroturystyczne i niewielkie pensjonaty. Na terenach górskich znaleźć można nocleg w schronisku górskim, a w większych miastach także w hotelach, motelach czy pokojach gościnnych.
Inne
Więcej informacji o województwie można znaleźć na stronach: