woj. pomorskie
Powierzchnia: 1 829 654 ha
Opis
Województwo Pomorskie położone jest w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim, oferując dzięki temu m.in. liczne kąpieliska i piaszczyste plaże oraz największe w Europie ruchome wydmy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, który znajduje się na liście światowych rezerwatów biosfery. Województwo charakteryzuje zróżnicowana rzeźba terenu – od dość wysokich wzniesień (Wieżyca 329 m) po depresje. Wielkim walorem regionu są lasy, stanowiące prawie 40 % powierzchni. Atuty przyrodniczo-krajobrazowe czynią go jednym z najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym terenów w Polsce.
Położenie województwa oraz dogodne połączenia drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie z całym światem czynią z niego ważne centrum handlu. Najważniejsze linie kolejowe to magistrala węglowa łącząca Górny Śląsk z portami w Gdańsku i Gdyni, linia Gdynia-Warszawa oraz Gdańsk-Szczecin. Powstająca autostrada A-1 połączy Gdynię i Gdańsk z Górnym Śląskiem, stając się tym samym trasą tranzytową ze Skandynawii do południowej Europy. Dwa największe porty – Gdańsk i Gdynia – mają stałe połączenia promowe z krajami nadbałtyckimi.
Województwo pomorskie to region przemysłowo-rolniczy. Najważniejszym sektorem jest gospodarka morska, w tym przemysł stoczniowy. W Trójmieście funkcjonuje 17 szkół wyższych (m.in.: Politechnika Gdańska, i Uniwersytet Gdański) z 36 wydziałami kształcących co roku ok. 75 tys. studentów, co sprawia że region ten jest dużym zapleczem badawczo-rozwojowym.
Wirtualne spacery 3D
Atrakcje
Województwo pomorskie to region bardzo zróżnicowany turystycznie, na którym odnaleźć można różnorodne zabytki. Główne życie kulturalne skupia się na terenie Trójmiasta: Gdańska, Gdyni i Sopotu. W Gdańsku warto zwrócić uwagę na:
- Bazylikę Mariacką,
- Trakt Królewski z Ratuszem,
- Długi Targ z fontanną Neptuna.
Dla miłośników historii ważny będzie również fakt, że w województwie pomorskim rozpoczęła się II wojna światowa. Obecnie w Gdańsku na Westrplatte oglądać tu można Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz pozostałości koszar i warowni.
Nieco dalej od wybrzeża, na terenie województwa pomorskiego zobaczyć można odmienne historycznie tereny Kaszub oraz Kociewia. Mieszkańcy Kaszub posługują się odrębnym językiem, mają swoją kuchnię, zwyczaje. Aby poznać bliżej kulturę kaszubską warto udać się do Kartuzów, Wejherowa oraz Wdzydz Kiszewskich, gdzie znajdują się muzea z nią związane.
Na terenie województwa pomorskiego leży także wpisany na listę UNESCO zamek krzyżacki w Malborku. Jest to największa gotycka twierdza zachowana w dobrym stanie na świecie.
Oprócz Malborka interesujące zamki województwa pomorskiego znajdują się w:
- Kwidzyniu,
- Gniewie,
- Bytowie.
Przyroda
W województwie pomorskim znajdują się dwa parki narodowe: Słowiński oraz Bory Tucholskie. Słowiński PN został powołany, aby chronić unikatowe w Europie wędrujące wydmy wraz z towarszyszącą im florą i fauną. Bory Tucholskie obejmują tereny gęstych lasów poprzecinanych niewielkimi jeziorami.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
W województwie pomorskim występuje duże zagęszczenie isfrastruktury turystycznej. Można tu odnaleźć zarówno hotele o wysokim standardzie czy centra biznesowe, głównie w Trójmieście, jak i tanie kempingi i kwatery prywatne w prawie każdej miejscowości.