Warta
Powierzchnia: 993 ha
Opis
Historia miejscowości
Warta zyskuje prawa miejskie już w 1255 roku. W 1331 roku miasto zostaje doszczętnie spalone przez wyprawę Krzyżacką. 28 października 1423 roku Władysław Jagiełło wydał tu tak zwany „Status Warcki”, modernizujący polską gospodarkę i możliwość wykupu sołtysich gospodarstw. Mimo licznych pożarów i zaraz, które prześladują miasto, Warta nie poddaje się i dalej prężnie się rozwija. W 1467 roku do miasta zostają sprowadzeni Bernardyni, dla których zostaje wybudowany zespół klasztorny. W mieście dobrze rozwinęło się rzemiosło i usługi m.in. tkactwo, krawiectwo, kuśnierstwo, garbarstwo, kowalstwo, złotnictwo, młynarstwo i ceramika. Miasto zaczęło tracić na znaczeniu w XVIII wieku. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę miasto ponownie zaczęło się rozwijać. Dziś stawia na usługi turystykę związaną z doliną Warty i pobliskim zalewem Jeziorsko.
Miejsca warte odwiedzenia
- Zespół klasztorny Bernardynów z 1467 roku. Do zespołu należy gotycki kościół Wniebowzięcia MB wybudowany pod koniec XV w., barokowa kaplica z 1726 r. oraz budynki klasztoru. W kościele można podziwiać barokową polichromię oraz marmurowe groby błogosławionych Melchizedecha i Rafała z Proszowic.
- W pobliżu klasztoru oo. Bernardynów stoi także należący do zakonu Bernardynek
kościół pw. Narodzenia NMP
i św. Józefa wybudowany w XVIII w. Oprócz kościoła w skład zespołu klasztornego wchodzą dzwonnica oraz klasztor. - Wybudowane w XIX w. parterowe budynki jatek zostały niedawno odnowione i utrzymane w dobrym stanie. Obecnie pełnią funkcję centrum kulturalnego.
- Wybudowany w 1606 r. barokowo-renesansowy kościół. Posiada XVII-wieczny ołtarz główny przedstawiający Matkę Bożą Kwiatkowicką oraz barkową ambonę.
- Warta posiada zachowany układ urbanistyczny z rynkiem. W mieście zachowało się wiele kamienic z XIX wieku w tym ratusz z 1842 roku.
Przez Uniejów przebiega Bursztynowy Szlak Samochodowy.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Baza noclegowa i gastronomiczna związana jest ściśle z doliną rzeki Warty oraz znajdującym się w pobliżu zalewem Jeziorsko. W okolicy łatwo znaleźć gospodarstwa agroturystyczne, bądź ośrodki wypoczynkowe.
Zalew Jeziorsko daje szerokie możliwości dla miłośników sportów wodnych.