Grudziądz
Powierzchnia: 5 844 ha
Opis
Grudziądz miasto na prawach powiatu i powiatowe w woj. kujawsko-pomorskim. Prawa miejskie w 1291 roku. Z racji swego korzystnego położenia miasto zawsze odgrywało rolę ponadlokalną. Jest on ponadto siedzibą starostwa powiatowego, obejmującego swoim zasięgiem 6 gmin.
Przemysł gumowy (obuwie, sprzęt sportowy), maszynowy (maszyny rolnicze, pompy), metalowy (odlewnia, emaliernia), spożywczy (mięsny, piwowarski, tytoniowy, chłodnia), meblarski, odzieżowy, poligraficzny, zakłady sprzętu okrętowego. Węzeł kolejowy. Przystań rzeczna. Teatr.
Zabytki: Gotycki kościół św. Mikołaja z XIV w., zespół opactwa Benedyktynek z XIV-XVII w., kościół i dawne kolegium Jezuitów (obecnie ratusz) z XVII-XVIII w., zespół klasztorny Reformatów z XVIII w., fragmenty murów miejskich z XIV w. i obwarowań dawnej twierdzy z końca XVIII w., spichrze z XVII-XVIII w., kamienice z XVIII i XIX w. Muzeum.
Przez miasto przechodzą także 3 samochodowe szlaki turystyczne.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Zagospodarowanie turystyczne jest bardzo dobrze rozwinięte w Grudziądzu. Znajduje się tutaj przede wszystkim wiele hoteli, hostele, motele, kawiarnie, restauracje, bary i puby oraz obiekty sportowo-rekreacyjne i dobrze rozwinięta baza towarzysząca.