Powiat pabianicki
Powierzchnia: 49 043 ha
Opis
Powiat pabianicki położony jest w środkowej części województwa łódzkiego.
W skład powiatu wchodzą:
-
gminy miejskie: Konstantynów Łódzki, Pabianice,
-
gminy wiejskie: Dłutów, Dobroń, Ksawerów, Lutomiersk, Pabianice,
-
miasta: Konstantynów Łódzki, Pabianice.
Usytuowanie w centrum kraju w pobliżu wielkiej aglomeracji łódzkiej w znacznym stopniu wpłynęło na rozwój oraz charakter powiatu. Rozwija się tutaj zarówno rolnictwo, jak i w większym stopniu przemysł. Powiat posiada także walory turystyczno-wypoczynkowe. Ze względu na duże obszary leśne można uprawiać tu turystykę pieszą lub rowerową.
Będąc na terenie powiatu warto zobaczyć takie miejsca jak domy fabrykantów, dwór obronny kapituły krakowskiej, kościół ewangelicki-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, kościół parafialny pw. św. Mateusza Ewangelisty i Wawrzyńca Męczennika, pałac Kindlera i kościół pw. NMP Różańcowej w Pabianicach, zespół willowy w Porszewicach, zespół klasztorny Reformantów, kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Lutomiersku, kościół pw. Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkiem oraz pałac Kindlera w Ksawerowie.
Przez tereny powiatu przechodzi także kilka szlaków turystycznych różnego rodzaju.
Wirtualny spacer w 3D
Łódzki Szlak Konny – Miejsce postojowe Porszewice
Podczas rajdu lub wędrówce po Łódzkim Szlaku Konnym możesz skorzystać z miejsca postojowego. Jest ono świetnie przystosowane dla koniarzy, ale jednocześnie daje możliwość odpoczynku dla innych turystów.
Charakterystyka zagospodarowania turystycznego
Baza turystyczna jest dobrze rozwinięta na terenie powiatu pabianickiego. Znajdziemy tutaj takie obiekty zagospodarowania jak hotele, motele, liczne bary, restauracje i pizzerie, ośrodki wypoczynkowe, stajnie i stadniny koni, pensjonaty oraz zajazdy.
Inne
Więcej informacji o powiecie można znaleźć na stronie:
Jednostką zarządzającą powiatu jest Starostwo Powiatowe. Informacje urzędowe odnaleźć można na BIP starostwa.