Warszawa

Największe miasto i obecna stolica Polski. Zniszczona podczas II wojny światowej została całkowicie odbudowana. Starówka została wpisana na listę UNESCO.

Powierzchnia: 51 722 ha

Opis

Opis miejscowości

Miasto Warszawa jest stolicą Rzeczypospolitej Polskiej i miastem wojewódzkim nad Wisłą, na Równinie Warszawskiej, w Kotlinie Warszawskiej i na Równinie Wołomińskiej.
Największe miasto Polski, ważny ośrodek naukowy, kulturalny, polityczny i gospodarczy kraju. Siedziba parlamentu, prezydenta i władz centralnych. 16 uczelni wyższych (w tym Uniwersytet Warszawski), PAN i wiele instytutów resortowych. Liczne biblioteki, redakcje czasopism naukowych i kulturalnych. Opera Teatr Wielki, operetka, Filharmonia Narodowa, 20 teatrów dramatycznych, 4 teatry lalek. Centralny ośrodek Polskiego Radia i Telewizji. Wytwórnie filmów dokumentalnych i telewizyjnych.

Historia miejscowości

Pierwsze osadnictwo na terenie dzisiejszej Warszawy szacuje się na IX w., ale pierwsze wzmianki pisane pochodzą dopiero z 1313 r. W 1406 r. Warszawa stała się świecką i duchową stolicą Mazowsza. W 1526 r. Warszawa, jak i całe Mazowsze zostało włączone do Korony Polski. Dogodne położenie w centrum Polski i pożar na Wawelu przyczyniły się do przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy. Na przełomie XVI i XVII w. król Zygmunt III Waza przenosi stałą rezydencję królewską, dwory i urzędy królewskie do Warszawy, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta. 

Przez kolejne stulecia rozwój Warszawy był sinusoidalny. Najpierw upadek miasta po potopie szwedzkim, potem wzrost gospodarczy za panowania Jana III Sobieskiego, znów regres spowodowany niestabilnością polityczną i panjącymi w mieście epidemiami. Stały rozwój miasta zaistniał za czasów panowania Sasów. Tak zwany złoty okres rozwoju miasta przypada na czas panowania ostaniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Warszawa stała się prawdziwym centrum politycznym i kulturowym w kraju.

W 1795 r. doszło do trzeciego rozbioru Polski. Początkowo Warszawa stała się miastem prowincjonalnym pod panowaniem Prusów. Od 1807 r. Warszawa stała się stolicą utworzonego Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r. Królestwa Polskiego, które było pod panowaniem cara rosyjskiego. XIX w. to okres dalszego rozwoju gospodarczego i infrastrukturalnego miasta. 

W 1918 r. po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, Warszawa ponownie stała się stolicą kraju. Zaczęły powstawać nowe dzielnice oraz arterie. Ten intensywny rozwój zachamowała II wojna światowa. Tak jak za czsów zaborów tak i w trakcie ojny Warszawa stała się głównym ośrodkiem działalności grup walczących o wyzwolenie. W 1943 r. wybuchło powstanie w getcie żydowskim, rok później wybuchło powstanie Warszawskie, po którym doszło do największych strat w tkance miejskiej. W czasie wojny zginęło około 650 tysięcy mieszkańców, 85 % zabudowy zostało doszczętnie zniszczone.

Po II wojnie światowej doszło do największej odbudowy w historii kraju. Siłami całego narodu zaczęto podnosić z gruzów budynek po budynku. W 1980 r. Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO, jako przykład wielkiej odbudowy po zniszczeniach wojennych. Odbudowa dalszych dzielnic miasta, w tym śródmieścia, nie uchowała się przed wpływami architektury socjalistycznej.

Dziś Warszawa to prężnie rozwijająca się stolica, doganiająca szybko standardy europejskie.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Stare Miasto z rynkiem i Zamkiem Królewskim
  • Nowe Miasto
  • Krakowskie Przedmieście
  • Nowy Świat
  • Park Łazienki z Pałacem na wodzie
  • Zespół pałacowy w Wilanowie
  • Pałac Kultury i Nauki
  • Zamek Ujazdowski
  • Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego
  • Cmentarze Powązkowskie

Przez Warszawę przebiega wiele szlaków turystycznych, w tym Szlak Samochodowy Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej.

Charakterystyka zagospodarowania turystycznego

Warszawa to miasto stołeczne o bardzo szerokim profilu gospodarczym, politycznym i kulturowym. Dzięki temu posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Bardzo duży wybór restauracji, klubów i barów znajduje się na Starym Mieście i w Śródmieściu.

Warszawa posiada Centrum Informacji Turystycznej z kilkoma punktami obłsugi turysty oraz rozbudowanym systemem tablic miejskich.

W Warszawie znajduje się też bogata oferta kulturowa i sportowa. 

Inne

Więcej informacji o miejscowości można znaleźć na stronie: