Pałac Schlosserów w Ozorkowie

Pierwszym wielkim przemysłowcem Ozorkowa był Fryderyk Mateusz Schlosser. W 1822 r. uruchomił on przędzalnie mechaniczną, zapewniał on robotnikom opiekę medyczna i socjalną. W Ozorkowie można także znaleźć jego pałace m.in. na ul. Łęczyckiej.

Opis

Na dzisiejszej ul. Łęczyckiej w połowie XIX w. rodzina Schlösserów postawiła klasycystyczny pałac. Pałac został rozbudowany w latach 1870–1880, w stylu późnego empire. Pałac na planie wydłużonego prostokąta jest parterowy. Posiada jednak wysokie poddasze. Na osi pałacu znajduje się ryzalit, wychodzący ponad dach całości. Zwieńczony jest on trójkątnym frontonem nad którym znajduje się rzeźba fortuny. Na wysokości poddasza okna przedzielone są dwoma kariatydami. Okna te wychodzą na taras, wsparty na 4 kolumnach. Za kolumnadą znajduje się wejście do pałacu. Okna na parterze otoczone są pilastrami.

Obok budynku pałacu odnaleźć można budynki gospodarcze i fabryczne. Przed pałacem stoi piękna fontanna klasycystyczna. Wszystko otoczone jest kutym ogrodzeniem.

Pałac został poddany gruntownemu remontowi w 2007 r. Podczas remontu odkryto wiele wartościowych elementów wystroju wnętrza, m.in. polichromie na drzwiach, sufitach i ścianach. Na suficie za wejściem znajduje się okazała polichromia przedstawiająca alegorię przemysłu – kobietę ze szpulką nici, która za sobą ma fabryczne kominy. Przy niej napis „ora et labora” i „salve” czyli „módl się i pracuj” oraz „bądź pozdrowiony”. Uwagę przykuwają drewniane pilastry, zdobione kroksztynami. Jeszcze jednym ciekawym elementem na parterze jest glazurowany, kaflowy piec.

Pokoje na piętrze różnią się od siebie zdobieniami. Można obejrzeć tam polichromie i złocone sztukaterie, często przedstawiające putta i aniołki. Należy spojrzeć też pod nogi by przyjrzeć się odnowionym parkietom. Na zewnątrz zrekonstruowano stolarkę okienną, detale fasad – tralki, konsolki, balustrady, atlanty i kariatydy.

Data lub czas powstania

XIX w.

Materiał budowlany

Pałac murowany, otynkowany.

Historia

Pierwsza wzmianka o Ozorkowie pojawia się w 1415 r. Przez wiele lat pozostaje on jednak wioską, dopiero „włókienniczy” rozwój okolicy spowodował także jego rozwój. Od 1809 r. do Ozorkowa przez jego właściciela Ignacego Starzyńskiego sprowadzani są sukiennicy. W 1816 r. uzyskuje on prawa miejskie. Rok później sprowadza się tutaj rodzina Schlösserów z Akwizgranu, która przyczyniła się bardzo do rozwoju miasta.

Fryderyk i Henryk Schlösserowie założyli najpierw przędzalnie wełny, a potem bawełny, ten przemysł rozszerzył się potem na Zgierz i Łódź. Odwiedzający tę fabrykę Rajmund Rembieliński, Stanisław Staszic i car Aleksander podziwiali jej rozmach. W latach 30. XIX w. Karol Schlösser zbudował największą w mieście fabrykę o pełnym cyklu produkcyjnym bawełny.

Zarówno upadek powstania listopadowego, jak i I wojna światowa wywołały kryzys w Ozorkowie.

W dwudziestoleciu międzywojennym miasto znów mogło się rozwijać.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Pałac Schlosserów, nr rej.: A/306 z 1984-12-06

Dostępność

Pałac Schlösserów jest w posiadaniu prywatnej firmy. Wejście do pałacu możliwe za zgodą właściciela. Pałac świetnie widać także z ulicy.