Zespół pałacowy Rzewuskich w Bratoszewicach
Opis
Pałac wzniesiono w stylu renesansu francuskiego, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Architekt wykazał się dużą wyobraźnia tworząc trzy symetryczne elewacje i niesymetryczne patio wewnętrzne. Front z głównym wejściem i czterokolumnowym portykiem znajduje się od strony północnej. Wysunięty przed niego jest pseudoryzalit, po bokach znajdują się dwa alkierzowe skrzydła. Południowa elewacja pałacu posiada podcienia wsparte na kolumienkach. Rozbudowana jest część wschodnia elewacji. Znajduje się tam szeroki taras, cześć centralna jest piętrowa i mieści portyk oraz balkon z piękna kutą kratą. Do wejścia głównego prowadzą masywne dwubiegowe schody. Całość pokryta jest dachami mansardowymi z lukarniami. Wewnątrz pałacu mieści się patio z obszernym dziedzińcem, bez dachu, w którym znajdowała się oranżeria.
Wokół szkoły i pałacu zachował się rozległy park z przełomu XIX i XX w., zabudowa folwarczna oraz brama wjazdowa od strony trasy nr 14.
Data lub czas powstania
1921 r. (XX w.)
Pałac powstał w latach 1921–1922.Materiał budowlany
Pałac murowany z cegły.Historia
Pałac w Bratoszewicach, zbudowany był z wielkim rozmachem w latach 1921–1922 dla Kazimierza Rzewuskiego. Zaprojektował go znany architekt warszawski Juliusz Nagórski. Rzewuscy na stałe mieszkali w Warszawie, a Bratoszewice miały się stać ich letnią rezydencją.
Pomieszczenia bardzo ucierpiały podczas II wojny światowej.
Po wojnie dobra zostały upaństwowione, a na terenie pałacu utworzono szkołę rolniczą. W 1985 r. pałac strawił pożar. Niestety nigdy nie dokończono remontu pałacu, więc dziś budynek niszczeje, zamknięty.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Zespół pałacowy Rzewuskich w Bratoszewicach, nr rej.: A/263 z 1978-12-12
Położenie obiektu
Brama wjazdowa do pałacu znajduje się przy trasie nr 14 ze Strykowa do Łowicza.
Dostępność
Pałac mozna oglądać z zewnatrz, znajduje się on w parku obecnego Zespołu Szkół Rolniczych w Bratoszewicach, gdzie wstęp jest wolny.
Źródła, informacje w Internecie
www.zamkilodzkie.pl