Dwór obronny w Siemkowicach
Opis
Dwór mieszczący się na wyspie, otoczonej fosą.
Dziś w skład dworu wchodzą 4 odmiennej wielkości pomieszczenia wraz z alkierzem, który został dobudowany do południowo-wschodniego narożnika. W północno-wschodniej części zobaczyć można zachowane grube, romańskie mury do budowy których użyto kamienia polnego. Jest to pozostałość pierwotnej, kamiennej wieży obronnej.
Obiekt zachował elementy po przeprowadzonych przebudowach w stylu renesansowym i barokowym. Z elementów renesansowych uchowały się obramienia okienne, z barokowych cztery kamienne portale, jak również nadproża wsparte na kroksztynach. W jednym z pomieszczeń zobaczyć można stragarz z datą 1692.
Po zaistniałym w 1945 r. pożarze zabytek odnowiono dopiero w latach 1951–1953. Po remoncie mieścił się w nim Gminny Ośrodek Kultury, obecnie jednak jest opuszczony.
Data lub czas powstania
XVI w.
Materiał budowlany
Budynek murowany – cegła, kamień.Historia
Dwór został wzniesiony w XVI w. na pozostałościach dużo starszej budowli.
Pierwotna warownia istniała wśród łąk, niedaleko drogi do Radoszewic, nie pozostały jednak po niej żadne ślady gdyż zniszczono je w latach 70. XX w. w trakcie prowadzonych na tym terenie inwestycji. Następna murowana konstrukcja została wzniesiona w miejscu dzisiejszej budowli, na kopcu ograniczonym fosą najprawdopodobniej w poł. XV w. Była to dwupiętrowa wieża obronna wybudowana na rzucie kwadratu. Pierwsze o niej wzmianki można znaleźć w dokumentach z 1491 r., a później również w 1551 r. Późniejszy murowany dwór na kopcu pojawia się w inwentarzach z 1563 i 1589 r. Była to piętrowa budowla składająca się z czterech części, jedną z nich była zachowana z wcześniejszych okresów, wspomniana wyżej wieża. To Jerzy Siemkowski h. Oksza przebudował ją najprawdopodobniej, nadając jej nowy charakter – obszerniejsze izby oraz modną wówczas kamienną dekorację. W rękach Święcickich obiekt przeszedł w XVII w. renowację. Za sprawą Karśnickich – ostatnich właścicieli – dwór został pozbawiony jednego piętra po pożarze jaki miał miejsce w XIX w., dodatkowo do alkierza dobudowano neogotycką wieżę.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Dwór obronny w Siemkowicach, nr rej.: 651 z 1967-08-31
Położenie obiektu
Obiekt położony jest w północno-zachodniej części wsi, między drogami prowadzącymi na Ignaców i Mazaniec, niedaleko stawu położonego tuż przy drodze na Ignaców.
Dostępność
Dwór nie jest udostępniony do zwiedzania. Odkąd nie mieści się w nim instytucja kulturalna stoi zamknięty. Można go zobaczyć jedynie z zewnątrz.