Zespół dworski w Paplinie

Malowniczo położony zespół dworski, w którego skład wchodzi niewielki piętrowy dwór z poł. XIX w. wraz z otaczającym go parkiem oraz kompleks stawów.

Opis

Budynek dworu wybudowany jest na planie litery L, z czego w jej krótszej części to budowla piętrowa, zaś pozostała część jest parterowa. Piętrowa partia budynku, z wyraźnie ściętymi bokami przykryta jest dwuspadowym dachem z dachówki. Zdobi ją żeliwny balkon oraz dwa popiersia Stefana Czarnieckiego oraz króla Jana III Sobieskiego umieszczone na wysokości pierwszego piętra. W części parterowej budynku, również przykrytej dwuspadowym dachem, znajduje się główne wejście do budynku. Obecnie budynek dworu jest bardzo zaniedbany i zdewastowany. Z wyposażenia wewnętrznego nie zachowały się żadne elementy.

Całość otacza park przydworski z licznie zachowanymi okazami starodrzewia, m.in. lipy drobnolistnej, kasztanowców i dębów. Od południowej strony do parku przylega kompleks czterech stawów.

Data lub czas powstania

XIX w.

Obecny dwór pochodzi z drugiej połowy XIX w.

Materiał budowlany

Budynek dworu murowany z cegły.

Historia

Dwór został wybudowany w 2 poł. XIX w. Źródła mówią iż od początku XX w. cały zespół dworski przeszedł w posiadanie rodziny Chlipalskich i taki stan rzeczy utrzymał się do II wojny światowej. Po wojnie w budynku dworu mieściła się m.in. szkoła oraz częściowo był zaadoptowany na cele mieszkalne. Brak dobrego gospodarza doprowadził do daleko posuniętej dewastacji i konieczności wyłączenia budynku z użytkowania. Obecnie zarówno dwór jak i jego otoczenie są mocno zaniedbane i nie są użytkowane.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Park dworski w Paplinie, nr rej.: 496 z 1978-09-16

Położenie obiektu

Zespół dworski położony w wschodniej części miejscowości tuż przy drodze przebiegającej przez wieś.

Dostępność

Zespół dworski dostępny dla turystów z wyłączeniem wnętrza dworu, który jest na stałe zamknięty.

Źródła, informacje w Internecie

www.polskiezabytki.pl