Dworzec kolejowy w Skierniewicach

Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej został wzniesiony w 1875 r. Nawiązuje on swą architekturą do modnych w II poł. XIX stulecia neogotyckich form architektury obronnej.

Opis

Dworzec wybudowany został w stylu neogotyku z wnętrzami neoklasycystycznymi. W projekcie połączono gotyk angielski z gotykiem ceglanym północnych rejonów Europy.

We wnętrzach dworca zachowały się ciekawe malowidła z lat 50. XX w., prezentujące socrealistyczną formę. Treścią malowideł są różnorodne prace fizyczne m.in. na roli oraz przy budowie. Przedstawiono także przejawy kultury i gałęzie sztuki (m.in. rzeźba, malarstwo, architektura, muzyka, taniec). Na jednym z malowideł jest też charakterystyczne dla tej epoki hasło: „Kultura i sztuka to najwspanialszy środek zbliżenia między narodami”.

Data lub czas powstania

1875 r. (XIX w.)

Materiał budowlany

Budynek murowany z cegły.

Historia

Linia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej powstała  dopiero w latach 1845–1848, mimo iż pomysł budowy  odcinka z Warszawy do granicy z zaborem austriackim powstał już w 1835 r. Do Skierniewic kolej została doprowadzona już w 1846 r.

Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, pełnił rolę dworca „cesarskiego”, miał być ważnym punktem podczas odwiedzin władców imperium. Obok dworca powstały obiekty towarzyszące tj.: stacja węzłowa, parowozownia, budynki dla kolejarzy, magazyny, szpital, tartak, huta szkła.

W latach 70. XIX w. dotychczas użytkowany dworzec został przeznaczony wyłącznie do obsługi cara i jego gości, kilkaset metrów na wschód od stacji wybudowany został nowy budynek dworca miejskiego, istniejący i użytkowany do dzisiaj (dworzec „cesarski” został zniszczony w 1945 r.).

Ciekawostki

W ostatnich latach dworzec został gruntownie odnowiony i odzyskał dawny blask.

Zgodnie z akcją powieści „Lalka” Bolesława Prusa, przy dworcu w Skierniewicach samobójstwo próbował popełnić Stanisław Wokulski. W celu upamiętnienia tego literackiego wydarzenia w 2010 r. odsłonięto na dworcu pomnik Wokulskiego.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Dworzec kolejowy w Skierniewicach, nr rej.: 907/275 z 1967-12-29

Położenie obiektu

Dworzec Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej położony w północnej części miasta między ulicami Dworcową a Bielańską, przy trasie krajowej nr 70 łączącej Warszawę z Łowiczem.

Dostępność

Bez ograniczeń.

Źródła, informacje w Internecie

Mokras-Grabowska J., Rzeńca P., Województwo łódzkie. Przewodnik turystyczny, Łódź 2007;

Nastiuszonek W., Skierniewice i okolice, Warszawa 1985.