Przędzalnia zakładów K. W. Scheiblera w Łodzi
Opis
Przędzalnia to monumentalny budynek o wymiarach 27,3 x 93,3 m. Mimo tego że nie jest niższa od sąsiadującej z nią przędzalni stojącej przy ul. Tymienieckiego to ukształtowanie terenu sprawia, że wydaje się znacznie mniejsza. Tymczasem jest po prostu ulokowana bliżej koryta rzeki Jasień, w obniżeniu terenu.
Swoją architekturą budynek nawiązuje do średniowiecznej architektury obronnej: krenelaże oraz blankowane wyższe fragmenty budynku (mieszczące trakty komunikacyjne) w krótszych bokach. W poźniejszym czasie budynek został rozbudowany o piętrowe części, w których mieściły się oddziały tkalni.
Data lub czas powstania
1878 r. (XIX w.)
Materiał budowlany
Budynek murowany, z cegły.Historia
Przędzalnia wybudowana w 1878 r., do końca II wojny światowej wchodziła w skład imperium przemysłowego rodziny Scheiblerów. Po wojnie uległa nacjonalizacji, mieścił się tu Zakład Aparatury Elektrycznej „Ema-Elester”. Obecnie obiekt będący własnością prywatną pozostaje niezagospodarowany (planowane jest przekształcenie go na lofty).
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Przędzalnia zakładów K.W. Scheiblera w Łodzi, nr rej.: A/334 z 1993-04-05
Położenie obiektu
Przędzalnia znajduje się w południowo-wschodniej części centrum miasta, na terenie dawnego zespołu zabudowy Księży Młyn (ok. 400 m na zachód od ul. Rydza-Śmigłego, w celu dojazdu skręt w ul. Tymienieckiego).
Dostępność
Obiekt ogrodzony, niedostępny, bardzo dobrze widoczny zza ogrodzenia.