Pałac Karola i Emila Steinertów w Łodzi

Pałac Emila i Karola Steinertów był eleganckim budynkiem mieszkalnym dla dwóch rodzin. Budowla w stylu niemieckiego neorenesansu, z dwiema bramami wjazdowymi, symetryczna, ale w szczegółach każda z części odmienna.

Opis

Rezydencja Emila i Karola Steinertów, projektu berlińskiego architekta Alfreda J. Balcka, jest budowlą wkomponowaną między pałacyk z 1891 r., a stary dom z lat 40. XIX w., należących również do rodziny Steinertów.
Obiekt zachowuje bliźniaczy charakter zabudowy. Posiada symetryczną fasadę z dwiema bramami zwieńczonymi półkoliście, dwoma różniącymi się pod względem architektonicznym wykuszami. Nad wjazdami figurka prządki otoczona motywem zębatego koła, symbol rodzinnej działalności. Nad drugim piętrem znajdują się mansardy. Budnek nakryty jest dachem łamanym, a szczyty zdobione są wolutami. Między oknami na wysokości pierwszego piętra, ponad bramami, znajduje się kartusz z datą 1909 i napisem powitalnym.
Od strony ogrodu na elewacji wschodniej widoczne są elementy konstrukcji ryglowej. Ogród podzielony został murem, zapewne dla zachowania rodzinnej odrębności.

Data lub czas powstania

1910 r. (XX w.)

Pałac budowano w latach 1909–1910.

Materiał budowlany

Budynek murowany z cegły, otynkowany.

Historia

Początki rodu Steinertów w Łodzi datuje się na 1829 r. Rezydencja Emila i Karola jest czwartym budynkiem wybudowanym przez tę rodzinę, a zarazem trzecim pozostałym do czasów współczesnych. Niemiecka rodzina rozpoczęła, jak wiele innych fabrykanckich rodów, od skromnego domu parterowego, z częścią warsztatową i mieszkalną, a skończyła na rezydencji. Wnętrza, niegdyś z eleganckimi dekoracjami, dziś tylko częściowo zachowały swój wygląd sprzed lat.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Pałac Karola i Emila Steinertów w Łodzi, nr rej.: A/284 z 1982-12-27

Położenie obiektu

Obiekt położony w centrum miasta w dzielnicy Śródmieście.
Ulica dwukierunkowa. Dojazd tramwajem ul. Piotrkowską nr 2, 3, 5, 6, 11, 16, 16A.

Dostępność

Obiekt dostępny z zewnątrz.

Parking

Możliwość parkowania przed budynkiem.

Źródła, informacje w Internecie

  • Stefański K., Atlas Architektury dawnej Łodzi do 1939 r., Łódź 2003;
  • Wojalski M., Łódzkie zabytki, Łódź 2005.