Zespół pałacowy Karola W. Scheiblera w Łodzi

Dziewiętnastowieczny pałac nawiązujący do francuskiego renesansu należał niegdyś do rodziny Scheiblerów. Wystrój wnętrz wzbogacony witrażami, polichromiami, sztukateriami, częściowo zachowanymi do dziś.

Opis

Pałac miejski od 1880 r. był własnością Karola Scheiblera. Scheiblerowie kilkakrotnie poddali budynek przebudowie, nadając mu neorenesansowy charakter. Budynek wydłużono w kierunku południowym i północnym. Od strony północnej dobudowano parterowy aneks, w którym urządzono ogród zimowy.  W środkowej części fasady znajduje się ozdobny balkon.
Pałac o lekkiej bryle, nawiązuje do francuskiego renesansu. Posiada oryginalną wieżyczkę zwieńczoną hełmem namiotowym, usytuowaną w południowym narożniku budynku. Wystrój wnętrz wzbogacono witrażami, polichromiami, sztukateriami, częściowo zachowanymi do dziś.

Data lub czas powstania

1897 r. (XIX w.)

Rezydencja powstała w 1845 r., natomiast swój ostateczny kształt osiągnęła w 1897 r.

Materiał budowlany

Pałac murowany z cegły, otynkowany.

Historia

Scheiblerowie nabyli budynek przy ulicy Piotrkowskiej dopiero w latach 80. XIX w. Początki pałacu sięgały 1845 r. Jego właścicielem był wówczas farbiarz Karol Gerhard. Budynek mieszkalny zaprojektowany przez Ludwika Bethiera posiadał klasycystyczną fasadę o charakterze pałacowym i był uznawany za jeden najciekawszych w Łodzi. Na parceli Gerharda powstała również fabryka i dwupiętrowy budynek z mieszkaniami do wynajęcia dla robotników.
Całość Gerhard sprzedał w 1852 r. Leonowi Fesslerowi, drukarzowi perkalu. Dopiero w 1880 r. posiadłość nabył Karol Scheibler.
Budynek ulegał przemianom w latach: 1885, 1891, 1894, 1897. W ostatecznym kształcie oglądamy go do dziś.
Aktualnie obiekt zajmuje Politechnika Łódzka, która jest również inicjatorem koncertów odbywających się w zabytkowych wnętrzach.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół pałacowy Karola W. Scheiblera w Łodzi, nr rej.: A/81 z 1971-01-20

Położenie obiektu

Obiekt położony w centrum miasta w dzielnicy Łódź Śródmieście. Dostępna komunikacja tramwajowa nr 2, 3, 6, 5, 11, 16, 16A.

Dostępność

Obiekt dostępny w ciągu dnia, w godzinach pracy instytucji znajdujących się w budynku.

Parking

Niewielki parking przed budynkiem

Źródła, informacje w Internecie

  • Bonisławski R., Podolska J., Spacerownik Łódzki, Łódź 2008;
  • Stefański K., Atlas Architektury dawnej Łodzi do 1939 r., Łódź 2003.

Właściciel, zarządzający

Politechnika Łódzka.

Dokumenty