Zespół pałacowy Karola W. Scheiblera w Łodzi
Opis
Pałac miejski od 1880 r. był własnością Karola Scheiblera. Scheiblerowie kilkakrotnie poddali budynek przebudowie, nadając mu neorenesansowy charakter. Budynek wydłużono w kierunku południowym i północnym. Od strony północnej dobudowano parterowy aneks, w którym urządzono ogród zimowy. W środkowej części fasady znajduje się ozdobny balkon.
Pałac o lekkiej bryle, nawiązuje do francuskiego renesansu. Posiada oryginalną wieżyczkę zwieńczoną hełmem namiotowym, usytuowaną w południowym narożniku budynku. Wystrój wnętrz wzbogacono witrażami, polichromiami, sztukateriami, częściowo zachowanymi do dziś.
Data lub czas powstania
1897 r. (XIX w.)
Rezydencja powstała w 1845 r., natomiast swój ostateczny kształt osiągnęła w 1897 r.Materiał budowlany
Pałac murowany z cegły, otynkowany.Historia
Scheiblerowie nabyli budynek przy ulicy Piotrkowskiej dopiero w latach 80. XIX w. Początki pałacu sięgały 1845 r. Jego właścicielem był wówczas farbiarz Karol Gerhard. Budynek mieszkalny zaprojektowany przez Ludwika Bethiera posiadał klasycystyczną fasadę o charakterze pałacowym i był uznawany za jeden najciekawszych w Łodzi. Na parceli Gerharda powstała również fabryka i dwupiętrowy budynek z mieszkaniami do wynajęcia dla robotników.
Całość Gerhard sprzedał w 1852 r. Leonowi Fesslerowi, drukarzowi perkalu. Dopiero w 1880 r. posiadłość nabył Karol Scheibler.
Budynek ulegał przemianom w latach: 1885, 1891, 1894, 1897. W ostatecznym kształcie oglądamy go do dziś.
Aktualnie obiekt zajmuje Politechnika Łódzka, która jest również inicjatorem koncertów odbywających się w zabytkowych wnętrzach.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Zespół pałacowy Karola W. Scheiblera w Łodzi, nr rej.: A/81 z 1971-01-20
Położenie obiektu
Obiekt położony w centrum miasta w dzielnicy Łódź Śródmieście. Dostępna komunikacja tramwajowa nr 2, 3, 6, 5, 11, 16, 16A.
Dostępność
Obiekt dostępny w ciągu dnia, w godzinach pracy instytucji znajdujących się w budynku.
Parking
Niewielki parking przed budynkiem
Źródła, informacje w Internecie
- Bonisławski R., Podolska J., Spacerownik Łódzki, Łódź 2008;
- Stefański K., Atlas Architektury dawnej Łodzi do 1939 r., Łódź 2003.
Właściciel, zarządzający
Politechnika Łódzka.