Hotel „Palast” w Łodzi (obecnie „Polonia”)

Obiekt świadczący usługi hotelowe o nazwie „Polonia” przy zbiegu ul. Narutowicza i ul. Kilińskiego 100 lat temu był jednym z trzech najbardziej ekskluzywnych hoteli w Łodzi.

Opis

Dużym atutem hotelu było (i jest nadal) jego atrakcyjne położenie w pobliżu dworca kolejowego. Wysoka, 5-piętrowa bryła budynku otrzymała neoklasycystyczne dekoracje, z ryzalitami ujętymi parami żłobkowanych półkolumn, na których stanęły alegoryczne postacie kobiece.

Umiejscowienie budynku przy skrzyżowaniu dwóch ulic zostało zaakcentowane trójbocznym ryzalitem, zwieńczonym belwederem nakrytym kopułą. Wewnętrzny dziedziniec otoczony był trzema skrzydłami obiektu.

Wnętrza obiektu odznaczały się przepychem i elegancją. Pokoje hotelowe były wyposażone w centralne ogrzewanie, światło elektryczne, budynek posiadał windę, własną pralnię, telefon i bieżącą wodę.

Data lub czas powstania

XX w.

Lata 1910–1912.

Materiał budowlany

Budynek murowany, z cegły.

Historia

Obiekt wybudowała rodzina Dobrzyńskich w latach 1910–1912, autorem projektu był najprawdopodobniej architekt o nazwisku Günzel.

Po I wojnie światowej hotel zmienił nazwę na „ Polonia-Palace”, a w 1939 r. na „Polonia”. Po II wojnie światowej hotel upaństwowiono, wyremontowano i utworzono podcienia. Obecnie „ Polonia” nadal funkcjonuje jako hotel.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Hotel „Palast” w Łodzi (obecnie „Polonia”), nr rej.: A/352 z 1994-03-31

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się w ścisłym centrum miasta, ok. 200 m na północ od dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Dostępność

Obiekt jest dostępny z zewnątrz.

Opis miejsc i pokoi

Liczba miejsc: 130

Liczba pokoi: 83

Przedział cenowy

Cena od: 90.00

Cena do: 170.00

Inne

Hotel „Polonia Palast” mieści się kilkanaście metrów od dworca PKP Łódź Fabryczna, w samym centrum Łodzi.

Spacerem można się wybrać na ulicę Piotrkowską, gdzie w dzień można oddać się zakupom, wieczorem zaś clubbingowi, bądź do pobliskiej Filharmonii czy Teatru Wielkiego. Gmach hotelu wzniesiony w latach 1910–1912 z inicjatywy rodziny Dobrzyńskich, z okien rozpościera się panorama na centrum miasta, pobliską cerkiew i „Pietrynę”.