Dawne jatki miejskie w Aleksandrowie Łódzkim

Jatki Miejskie w Aleksandrowie Łódzkim powstały w 1829 r. z przeznaczeniem na sklepy piekarskie i rzemieślnicze. Zostały one wybudowane w stylu klasycystycznym. Autorem projektu był znany architekt Henryk Marconi.

Opis

Jatki miejskie były miejscem, gdzie w średniowieczu sprzedawano mięso z uboju. Z czasem prawdopodobnie nawet ruchome budy przekształciły się w centra sprzedaży artykułów wszelakich, które miały miejsce w murowanych budynkach powstałych specjalnie dla potrzeb kupców.

Jatki Miejskie w Aleksandrowie Łódzkim powstały w 1829 r. na tereniach miejskich z przeznaczeniem na sklepy piekarskie i rzemieślnicze. Zostały one wybudowane w pobliżu ratusza miejskiego, także w stylu klasycystycznym. Fronton jatek wsparty był przez rząd kolumn podtrzymujący podcienie. Autorem projektu był znany architekt Henryk Marconi. Ponad sto pięćdziesiąt lat jatki służyły mieszkańcom miasta. Miały tu swoją siedzibę sklepy i zakłady usługowe różnych branży. W 1998 r. Jatki Miejskie zostały odbudowane, zgodnie ze wzorem z XIX w., gdyż w 1988 r. rozebrano je ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Dziś siedzibę znalazł w nich m.in. Urząd Gminy.

Data lub czas powstania

1829 r. (XIX w.)

Materiał budowlany

Jatki miejskie są murowane z cegły.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Dawne jatki miejskie w Aleksandrowie Łódzkim, nr rej.: A/625 z 1967-08-25

Położenie obiektu

Obiekt znajduje się przy pl. Tadusza Kościuszki, w jego południowej części.

Obiekt położony jest blisko Łódzkiego Szlaku Konnego im. „Hubala” (Pętla wewnętrzna; odcinek 03 Madeje Stare - Rosanów oraz odcinek 12 Stary Stanisławów - Krzywa Wieś).