Rynek w Aleksandrowie Łódzkim

Rynek w Aleksandrowie Łódzkim został wyznaczony w 1816 r. z polecenia założyciela miasta Rafała Bratoszewskiego. Pełnił on wtedy funkcję centrum powstającej wtedy osady fabrycznej, swoje zadanie pełnił następne 150 lat.

Opis

Rynek do dziś zachował swój prostokątny plan. Na rynku znajduje się park, który zakładany był w modnym w klasycyzmie stylu angielskim, do dziś został dwukrotnie powiększony. Na środku placu znajduje się pomnik jego patrona – Tadeusza Kościuszki.

Dziś rynek zapewnia chwilę wytchnienia w centrum miasta, park jest uporządkowany, znajduje się w nim wiele ławek, zbudowano także fontanny.

W pierzejach placu T. Kościuszki znajduje się wiele zabytków Aleksandrowa Łódzkiego: ratusz, Jatki Miejskie oraz dawny kościół ewangelicko-augsburski.

Data lub czas powstania

1816 r. (XIX w.)

Historia

Rynek w Aleksandrowie Łódzkim został wyznaczony w 1816 r. z polecenia założyciela miasta Rafała Bratoszewskiego. Pełnił on wtedy funkcję centrum powstającej wtedy osady fabrycznej, swoje zadanie pełnił następne 150 lat. Rynek na planie kwadratu, został wyznaczony przy trakcie Zgierz - Lutomiersk (dziś ulica Warszawska), sam rynek nazywa się dziś placem Tadeusza Kościuszki. Wytyczono wówczas także ulice odchodzące od rynku: Warszawską, Kaliską (dziś 11 Listopada), Kościelną (dziś Wojska Polskiego), Ogrodową oraz Łęczycką.

Z czasem rynek w Aleksandrowie stracił swoje pierwotne założenie urbanistyczne, które nastawione było na funkcje handlowo-mieszkalnego centrum miasta. Było to wynikiem przeniesienia się handlu w stronę nowopowstających osiedli mieszkaniowych.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół przestrzenno-architektoniczny Rynek w Aleksandrowie Łódzkim, nr rej.: A/621 z 1967-08-25