Kaplica cmentarna pw. Przemienienia Pańskiego

W Bełdowie na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica grobowa pw. Przemienienia Pańskiego, górująca nad resztą cmentarza. Nadano jej styl klasycystyczny, dzięki czemu nawiązuje ona bezpośrednio do świątyni greckiej.

Opis

W Bełdowie na cmentarzu parafialnym znajduje się kaplica grobowa pw. Przemienienia Pańskiego, górująca nad resztą cmentarza. Nadano jej styl klasycystyczny, dzięki czemu nawiązuje ona bezpośrednio do świątyni greckiej. Cztery kolumny podpierają portyk z trójkątnym tympanonem. Budowla kryta jest dwuspadowym dachem i zwieńczona jest niewielką sygnaturką.

Na portyku widnieje data 1854. Świątynia została postawiona przez Ludwikę i Jana Lebeltów, ówczesnych właścicieli majątku Zgniłe Błoto. Służyła ona jednak także jako mauzoleum rodu Wężyków.

Data lub czas powstania

1854 r. (XIX w.)

Materiał budowlany

Kaplica murowana z cegły.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kaplica cmentarna pw. Przemienienia Pańskiego, nr rej.: A/627 z 1967-08-25

Położenie obiektu

Kaplica znajduje się na cmentarzu parafialnym w Bełdowie, który położony jest w południowo-wschodniej części wsi, po prawej stronie drogi prowadzącej z Kazimierza do Bełdowa.

Obiekt położony jest w pobliżu drogi samochodowej nr 72 (pomiędzy Aleksandrowem Łódzkim a Poddębicami) oraz blisko Łódzkiego Szlaku Konnego im. „Hubala” (Pętla wewnętrzna; odcinek 02 Wola Żytowska - Madeje Stare).

Dostępność

Kaplicę można oglądać z zewnątrz po wejściu na cmentarz parafialny, który otwarty jest w ciągu dnia bez ograniczeń.