Pałac Schlosserów w Ozorkowie

Pałac Schlosserów przy ul. Listopadowej, to jeden z najciekawszych zabytków Ozorkowa. Wybudował go w stylu klasycystycznym jeden z największych fabrykantów Fryderyk Mateusz Schlosser.

Opis

Klasycystyczna pałac Schlösserów w Ozorkowie na ul. Listopadowej, to pierwsza siedziba tej rodziny w mieście. Została ona wybudowana w II ćwierci XIX w. obok ich pierwszej nieistniejącej już przędzalni. Obok pałacu znajduje się kantor handlowy z pięknym wyposażeniem wnętrza.

Budynek na planie prostokąta posiada na froncie liczne pilastry znajdujące się między jego oknami. Sześć wysokich pilastrów znajdujących się w symetrii do osi wejścia jakby wspiera fronton. We frontonie znajduje się półokrągłe okno. A całość podkreślona jest fryzem o motywach klasycznych. Fryzy z motywem twarzy kobiecej i roślin znajdują się także pod oknami na piętrze. Wnętrze imponuje zdobieniami z drewna. W jednej z sal znajduje się wspaniała boazeria na ścianach oraz suficie. W budynku znajduje się Miejska Biblioteka Publiczna.

Data lub czas powstania

XIX w.

II ćwierć XIX w.

Materiał budowlany

Budynek murowany, otynkowany.

Historia

Pierwsza wzmianka o Ozorkowie pojawia się w 1415 r. Przez wiele lat pozostaje on jednak wioską, dopiero „włókienniczy” rozwój okolicy spowodował także jego rozwój. Od 1809 r. do Ozorkowa przez jego właściciela Ignacego Starzyńskiego sprowadzani są sukiennicy. W 1816 r. uzyskuje on prawa miasta. A rok później sprowadza się tutaj rodzina Schlösserów z Akwizgranu, która przyczyniła się bardzo do rozwoju miasta.

Fryderyk i Henryk Schlösserowie założyli najpierw przędzalnie wełny, a potem bawełny, ten przemysł rozszerzył się potem na Zgierz i Łódź. Odwiedzający tę fabrykę Rajmund Rembieliński, Stanisław Staszic i car Aleksander podziwiali jej rozmach. W latach 30. XIX w. Karol Schlösser zbudował największą w mieście fabrykę o pełnym cyklu produkcyjnym bawełny.

Zarówno upadek powstania listopadowego, jak i I wojna światowa wywołały kryzys w Ozorkowie.

W dwudziestoleciu międzywojennym miasto znów mogło się rozwijać.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Pałac Schlosserów, nr rej.: A/500 z 1967-08-04

Dostępność

W budynku znajduje się Miejska Bibliotek Publiczna i w godzinach jej otwarcia można oglądać budynek wewnątrz.

Bibliotek otwarta:

  • poniedziałek, środa, piątek 8:00–16:00,
  • wtorek 8:00–18:00,
  • czwartek 12:00–16:00.