Kościół parafialny pw. św. Wojciecha
Opis
Kościół św. Wojciecha został zbudowany w latach 1763–1779 wg projektu ks. Sebastiana Sierakowekiego.
Kościół zbudowany z modrzewia, szalowany, ma konstrukcję zrębową, na planie krzyża, z trójkątnie zamkniętym prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na 4 kolumnach. Dachy z przyczółkami, nad nawą znajduje się wieżyczka z sygnaturką.
Obok kościoła stoi dzwonnica z trzema dzwonami, zbudowana w XVIII w.
Data lub czas powstania
XVIII w.
Budowę kościoła rozpoczęto w 1763 r., a zakończono w 1779 r.Materiał budowlany
Unikalny w okolicy kościół z drewna modrzewiowego.Rodzaj zbiorów, ekspozycji
W kościele można oglądać trzy barokowe ołtarze, rokokową chrzcielnicę oraz bogato zdobione żyrandole. Najcenniejszym wyposażeniem kościoła jest złocona puszka liturgiczna z 1736 r. oraz kapliczka św. Jana Nepomucena powstała w XVIII w.
Ciekawostki
W kościele podczas remontu taberlakulum odnaleziono pudełeczko z listem do potomnych. List datowany na 1889 r. informuje o dokonanej wtedy renowacji i jej autorze. W tekście można także odnaleźć nawiązanie do ciężkiej sytuacji pod zaborem, kończy się on westchnieniem „daj Boże lepszych doczekać czasów”.
Na zewnętrznej ścianie kościoła znajduje się drewniana tablica nagrobna, wykonana w bardzo unikatowej technice. Litery są na niej wypukłe, ponieważ rzeźbiarz, który tworzył deskę, pozbywał się materiału wokół liter.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Kościół parafialny pw. św. Wojciecha - Dzwonnica, nr rej.: 57 z 1967-07-20
- Kościół parafialny pw. św. Wojciecha, nr rej.: 33 z 1967-07-20
Położenie obiektu
Obiekt położony jest w środku miejscowości Dobroń, leżącej w pobliżu drogi samochodowej nr 14 (pomiędzy Pabianicami a Łaskiem) oraz blisko Łódzkiego Szlaku Konnego im. „Hubala” (Pętla wewnętrzna; odcinek 01 Dłutówek - Wola Żytowska).