Kustodia w Łowiczu
Opis
Dawna kustodia mieści się w parterowym, wysoko podpiwniczonym budynku z końca XVIII w. Przykryta jest dwuspadowym dachem. Klascyzujący charakter elewacji frontowej podkreśla pozorny ryzalit o dwóch kondygnacjach ozdobiony toskańskimi pilastrami i zwieńczony trójkątnym szczytem.
Kustodia w przeszłości była mieszkaniem kustosza, który opiekował się parafią katedralną. Budynek należy do zespołu zabytkowych zabudowań prymasowskich usytuowanych w północnej pierzei Starego Rynku. Współcześnie w budynku znajduje się plebania.
Data lub czas powstania
XVIII w.
Materiał budowlany
Budynek murowany.Ciekawostki
Kustodia znajduje się w samym sercu Starego Miasta. Stary Rynek (dawniej Plac Tadeusza Kościuszki) na planie prostokąta stanowi dominujący element układu urbanistycznego Łowicza. Założony w średniowieczu w okresie lokacji miasta (XIII w.).
Znajdują się tutaj stylowe zabudowania mieszczańskie oraz najcenniejsze zabytkowe obiekty Łowicza: Bazylika Katedralna z XV w., kanonie z XVI–XVII w., dawny gmach kolegium misjonarzy – obecnie siedziba Muzeum w Łowiczu, ratusz z XIX w., Brama Prymasowska i dawna dziekania z XVII w. oraz dawna Kuria Wikariuszy z XVIII w.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Kustodia w Łowiczu, nr rej.: 589/146 z 1967-08-21
Położenie obiektu
Budynek położony północno-zachodnim narożniku Starego Rynku, naprzeciw katerdy. Parking na Starym Rynku.
Dostępność
Obiekt dostępny z zewnątrz, od strony ulicy.
Źródła, informacje w Internecie
- Katalog zabytków w Polsce, red. J. Łoziński, t. II, Województwo Łódzkie, Państwowy Instytut Sztuki, Warszawa 1954;
- www.rewitalizacja.diecezja.lowicz.pl.
Właściciel, zarządzający
Parafia bazyliki katedralnej.