Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła

Kościół parafialny z XVIII w. Drewniany konstrukcji zrębowej i oszalowany, jednonawowy. Przy prezbiterium wieża z kruchtą. Dach dwuspadowy z wieżyczką na sygnaturkę. Ołtarz główny z XVII w., boczne barokowe. Rzeźby ewangelistów z XV w.

Opis

Obiekt należy do kategorii kościołów drewnianych, pochodzi z XVIII w. Położony jest przy skrzyżowaniu wiejskich dróg, przy których najbardziej widoczną jego część stanowi murowana brama wjazdowa pełniąca jednocześnie funkcję dzwonnicy. Przed kościołem znajduje się pomnik Jana Pawła II. Modrzewiowa świątynia została wybudowana na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze jest wyłożone boazerią.

Na suficie prezbiterum oraz naw znajdują się plafony ze scenami Zmartwychwstania oraz Narodzenia i Zesłania Ducha Świętego. Na chórze można podziwiać gotyckie rzeźby Ewangelistów z I poł XV w. Ołtarz w prezbiterium jest późnorenesansowy z I poł XVII w., z kolei ołtarze w kaplicach bocznych pochodzą z II poł. XVII w. Ze starszych elementów wyposażenia warto zwrócić uwagę na barokową chrzcielnicę oraz gotyckie rzeźby z XV i XVI w.

Data lub czas powstania

1768 r. (XVIII w.)

Materiał budowlany

Kościół z drewna modrzewiowego.

Historia

Pierwszy kościół w Żdżarach zanotowano już w XVI w. Żdżary należały wówczas do parafii wójcińskiej. Kościół był prawdopodobnie drewniany a ksiądz odprawiał w nim msze co trzecią niedzielę. Świątynia była jednak niszczona przez liczne najazdy ze strony książąt śląskich, a liczba parafian skutecznie zmniejszała się z powodu chorób.   Doprowadziło to kościół do stanu ruiny, o czym wspominał na początku XVI w. arcybiskup Jan Łaski. Parafianie utrzymywali proboszcza wójcińskiego oddając mu dary w postaci pieniędzy, zboża oraz zapewniając mieszkanie.

W XVIII w. w świątyni zachował się tylko jeden ołtarz, resztę wyposażenia mieszkańcy wywieźli do Wójcina. Ostatecznie budowla została rozebrana. Po około 48 latach przygotowań, w 1768 r. powstał nowy kościół, który możemy podziwiać do dziś. Co ciekawe, w XIX w. na miejscu plebanii powstało dziewięć wiejskich zagród, również pola proboszczowskie zostały rozparcelowane. W ten sposób zakładano nowe części wsi takie jak: Podksiędzówka, Grabie, Na Sikorku, Pod Bukowiną, Rzepisko i Suchojadły. W 1911 r. parafianie wznieśli dzwonnicę, która do dziś stanowi  charakterystyczny element otoczenia kościoła.

Położenie obiektu

Obiekt położony blisko centrum wsi. Jadąc drogą prowadzącą od  Bolesławca do Czastar należy w Żdżarach skręcić w lewo w drogę prowdzącą do części wsi zwanej Podksiędzówką. Po około 600 m, po prawej stronie będzie widoczny kościół.

Dostępność

Podczas mszy świętych.

Źródła, informacje w Internecie

www.żdżary.pl

Właściciel, zarządzający

Diecezja kaliska.