Kościół szpitalny pw. św. Ducha, obecnie ewangelicko-augsburski

Jednonawowy murowany kościół wybudowany w XIV w. W XIX w. kościół został rozbudowany. Przez długi czas przy kościele istniał szpital prowadzony przez benedyktynów.

Opis

Świątynia  ufundowana w XIV w. Wielokrotnie przebudowywana. Współcześnie jest to kościół jednonawowy z dobudowaną wieżą. Wnętrze doświetlają ostrołukowe okna.

Data lub czas powstania

1374 r. (XIV w.)

Materiał budowlany

Obiekt murowany z cegły, otynkowany.

Historia

Pierwotnie kaplica szpitalna, ufundowana w latach 70. XIV w. przez Mikołaja Paczotkę, mieszczanina rawskiego. Wówczas wybudowano również szpital pw. św. Ducha. Od 1378 r. do 1823 r. obiektem zarządzali benedyktyni płoccy. W XVII w. kaplicę rozbudowano, a Tomasz Ujejski (biskup kujawski) dokonał jej konsekracji w 1669 r.
W 1826 r. zrujnowany kościół przekazano ewangelikom, którzy w 1828 r. zakończyli odbudowę i zarazem rozbudowę kościoła. W tym samym roku dokonano erekcji rawskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, która w 1860 r. liczyła już 3500 wyznawców.
Podczas I wojny światowej świątynia uległa zniszczeniu i dopiero w latach 1929−1931 przeprowadzono prace remontowe. Wówczas wzniesiono nową wieżę, wyposażono wnętrze oraz ufundowano dwa dzwony.
Po II wojnie światowej upłynęło siedem lat zanim w kościele ponownie zaczęto odprawiać nabożeństwa. Odprawiane są od 1952 r., obecnie dwa razy w miesiącu.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół szpitalny pw. św. Ducha, obecnie ewangelicko-augsburski, nr rej.: 783/237 z 1967-12-27

Położenie obiektu

Obiekt położony na wschód od centrum Rawy Mazowieckiej, przy głównej ulicy − drodze wylotowej w kierunku Białej Rawskiej.

Dostępność

Obiekt dostępny z zewnątrz. Wnętrze można oglądać przed nabożeństwami, które odbywają się w drugą i ostatnią niedzielę miesiąca o godz. 11:00.

Źródła, informacje w Internecie

Właściciel, zarządzający

Parafia ewangelicko-augsburska.