Kościół parafialny pw. św. Lamberta

Jest to świątynia wybudowana na niewielkim wzniesieniu w II poł. XIX w. w stylu neobarokowym. Trzy wieże jej fasady górują nad rynkiem i są wizytówką miasta. Wewnątrz znajduje się 5 ołtarzy, a najpiękniejszym z nich jest neorenesansowy ołtarz główny.

Opis

Niedaleko radomszczańskiego rynku stoi piękny, neobarokowy kościół pw. św. Lamberta. Od frontu kościoła uwagę przyciągają dwukondygnacyjna fasada oraz trzy wieże zwieńczone latarniami, od tyłu zaś półkoliste zamknięcie prezbiterium. Przy głównym wejściu zobaczyć można wsparty na dwóch kolumnach portal z wolutowym szczytem. Do kościoła światło wpada przez 11 półkoliście zwieńczonych okien z witrażami.

Wnętrze kościoła posiada wiele wartościowych i zabytkowych obiektów: 5 ołtarzy, rzeźby i obrazy oraz sprzęt liturgiczny. Ołtarz główny prezentuje styl neorenesansowy i posiada naturalnej wielkości figurę Chrystusa stojącego na kuli ziemskiej oraz figury śś. Piotra i Pawła wyrzeźbione przez Andrzeja Pruszyńskiego. Ołtarze boczne zdobią namalowane w XVII i XVIII w. obrazy przedstawiające m.in. patrona parafii, św. Walentego oraz Chrystusa siedzącego pomiędzy dziećmi.

Data lub czas powstania

1876 r. (XIX w.)

1869–1876

Materiał budowlany

Kościół murowany.

Historia

Pierwszy kościół w miejscu obecnej świątyni św. Lamberta stał już w XII w. Był to niewielki, drewniany kościół farny. W XIV w. został on zastąpiony murowaną, gotycką budowlą, która posiadała niezwykle bogate wyposażenie uzyskane m.in. dzięki zaangażowaniu Zygmunta I Starego i królowej Bony. W XVII i XVIII w. miały miejsce dwa groźne pożary, które spowodowały liczne zniszczenia budowli. Straty były tak znaczące, że nie było możliwości odbudowania kościoła i w 1854 r. podjęto decyzję o konieczności postawienia nowej świątyni. Obecny budynek jest więc trzecim z kolei kościołem pw. św. Lamberta znajdującym się w tym miejscu. Wybudowany został w latach 1869–1876 r. i w niezmienionym kształcie stoi do dnia dzisiejszego. Od 2000 r. kościół nosi rangę kolegiaty.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół parafialny pw. św. Lamberta, nr rej.: 743 z 1967-12-27

Położenie obiektu

Kościół św. Lamberta położony jest na niewielkim wzniesieniu znajdującym się na północ od rynku.

Źródła, informacje w Internecie