Kościół parafialny pw. św. Rocha

Drewniany kościół pw. św. Rocha został zbudowany w 1502 r. Cennym elementem wyposażenia jest gotycko-renesansowy tryptyk z 1519 r., przedstawiający Świętą Rodzinę, ze scenami Męki Pańskiej na zewnętrznych bocznych skrzydłach.

Opis

Drewniany kościół parafialny o konstrukcji zrębowej posiada dwuspadowy dach z wieżyczką i sygnaturką oraz szerokim okapem nad prezbiterium. Wybudowany na początku XVI w., orientowany, jednonawowy z węższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie. Od strony północnej przylegają do niego zakrystia i kruchta.

Przy kościele znajduje się czterościenna, drewniana dzwonnica z XVIII w., o konstrukcji słupowej, z namiotowym dachem.

Data lub czas powstania

1502 r. (XVI w.)

Materiał budowlany

Budynek drewniany.

Historia

Kościół został odrestaurowany w XVIII w. Z tego okresu pochodzi belka z informacją dotyczącą budowy kościoła, krucyfiks oraz drewniana dzwonnica.

Podczas renowacji przeprowadzonej w 1952 r. przywrócono oryginalny kształt malowidłom zdobiącym kościół, usunięto wówczas przemalowania naniesione w 1615 r.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

W świątyni znajdują się:

  • tryptyk gotycko-renesansowy z 1519 r. – środkowe pole tryptyku przedstawia Świętą Rodzinę, a zewnętrzne części skrzydeł bocznych zdobią cztery sceny Męki Pańskiej,

  • chór muzyczny z XVII/XVIII w.,

  • belka tęczowa z napisem dotyczącym budowy kościoła i krucyfiksem z XVIII w.

  • obrazy: Chrzest Chrystusa z I poł. XVII w., Święty Roch z XVIII w.,

  • krucyfiks pasyjny z XVIII w.,

  • trzy ołtarze z XIX w. nawiązujące do sztuki baroku.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół parafialny pw. św. Rocha - Dzwonnica, nr rej.: 231-X-41 z 1949-03-09
  • Kościół parafialny pw. św. Rocha, nr rej.: 230-X-40 z 1949-03-29
  • Kościół parafialny pw. św. Rocha, nr rej.: 242 z 1967-12-27

Położenie obiektu

Kościół znajduje się ok. 4 km od centrum Radomska. Mieści się w zachodniej części miasta (Stobiecko Miejskie) przy ul. Św. Rocha odchodzącej od drogi głównej nr 42 (ul. Brzeźnicka), po lewej stronie kierując się do centrum Radomska.

Dostępność

Obecnie kościół jest remontowany, o otwarcie można poprosić księdza zaraz po mszy św. Niedzielne msze odprawiane są w nowym kościele (obok drewnianego) o godz.: 9:30, 11:30, 18:00. W dni powszednie msze o godz. 18:00  (o godz. 17:00 od października do Wielkanocy).

Źródła, informacje w Internecie

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce,Tom II Województwo Łódzkie, Państwowy Instytut Sztuki Dział Inwentaryzacji Zabytków, Warszawa 1954.