Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła

Jedyny kościół ewangelicki i jednocześnie jedyna rotunda w Pabianicach – są to cechy charakterystyczne XIX-wiecznej świątyni znajdującej się przy ul. Zamkowej 8.

Opis

Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła miał pierwotnie inną konstrukcję, po części drewnianą. Kościół ulokowany na podmokłym gruncie ulegał stopniowej destabilizacji aż w końcu go rozebrano. Obecny kształt obiektu jest dziełem architekta T. Markiewicza. Obiekt jest zbudowany w stylu klasycystycznym. Nawa główna położona na planie koła jest kryta stożkowym, blaszanym dachem zwieńczonym latarnią. Zarówno prezbiterium jak i kruchta zbudowane są na planie prostokąta. Fronton jest bardzo bogaty w detale, zwieńczony wieżą z zegarem. U nasady frontonu umieszczono figury św. Piotra i św. Pawła dłuta A. Pruszyńskiego. Ściany zewnętrzne świątyni są podzielone murowanymi płycinami, a okna otoczone boniowanymi obramowaniami.

W odnowionej świątyni odbywają się msze święte, a ze względu na świetną akustykę wnętrza, można tu też posłuchać koncertów. Obok kościoła znajduje się budynek pastoratu, wzniesiony na początku XX w. w stylu neogotyckim.

Data lub czas powstania

XIX w.

1827–1831.

Materiał budowlany

Obiekt murowany.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, nr rej.: 64-IV-12 z 1948-03-23
  • Kościół ewangelicko-augsburski pw. św. Piotra i Pawła, nr rej.: A/45 z 1967-08-29

Położenie obiektu

Kościół znajduje się w centrum Pabianic, u zbiegu ulic Zamkowej i Kilińskiego.

Dostępność

Obiekt jest dostępny z zewnątrz i wewnątrz w niedzielę po mszy świętej, która odprawiana jest o godz. 10:00 lub podczas cyklicznych koncertów muzyki organowej.