Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła
Opis
Kościół jest murowany z nieotynkowanej ciemnej cegły. Wybudowany w 1907 r. według projektu architekta Konstantego Wojciechowskiego w stylu neogotyckim. Kościół jest trójnawowy. Na jego froncie stoją trzy wieże, dwie mniejsze – raczej symboliczne, a trzecia górująca nad całą konstrukcją, znajdująca się nad wejściem do kościoła. Boczne kaplice łączy dach dwuspadowy przechodzący oczywiście także nad nawą główną. Kościół zdobiony jest sterczynami zakończonymi kwiatonami.
Data lub czas powstania
1907 r. (XX w.)
Materiał budowlany
Kościół murowany z cegły.Historia
Zduny to historycznie wieś arcybiskupów gnieźnieńskich, kościół stał w niej już przed 1369 r. Następnie w 1779 r. z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego, Prymasa Polski wzniesiono kościół, który w 1818 r. został poświęcony św. Jakubowi.
Parafia już od 1600 r. była wcielona do klasztoru ojców dominikanów w Łowiczu. Proboszczem zostawał przeor klasztoru, ale na miejscu miał on utrzymywać zakonnika swojej reguły, z tytułem wikariusza. Po likwidacji klasztoru w 1826 r. kościół wrócił po zarząd księży diecezjalnych.
Rodzaj zbiorów, ekspozycji
W wyposażeniu kościoła znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Śnieżnej, z sukienkami z XVIII w., poddany niedawno gruntownej renowacji.
Ciekawostki
Najbardziej znanym mieszkańcem Zdun był Franciszek Drzewiecki, jeden ze 108 błogosławionych polskich męczenników, beatyfikowanych przez Jana Pawła II w 1999 r. Ksiądz Franciszek Drzewiecki przyjął gruntowne wykształcenie teologiczne m.in. we Włoszech i w 1936 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po wybuchu wojny prowadził rekolekcje, organizował życie religijne, nabożeństwa i spowiadał. Został jednak aresztowany w listopadzie 1939 r. co było dużą szkodą dla wiernych, dla których był dużym wsparciem. W styczniu 1940 r. wraz z dużą grupą księży został wywieziony do miejsca odosobnienia w Lądzie, gdzie konwent ojców salezjan został zamieniony w więzienie. Następnie trafił do obozu w Dachau, gdyż nie zgodził się wcześniej na zwolnienie, wyraził za to chęć pracy wśród więźniów. Praca w obozie go wycieńczyła, zły stan zdrowia spowodował, że wywieziono go do zamku Hartheim, a tam zagazowano.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła - Kaplica, nr rej.: 971-A z 1994-06-30
- Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła, nr rej.: 511-A z 1979-01-30
- Kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła - Cmentarz przykościelny, nr rej.: 971-A z 1994-06-30