Zespół klasztorny Dominikanów w Łęczycy

Zespół dawnego klasztoru Dominikanów w Łęczycy został zbudowany w XIV w. Od czasów pruskich do 2006 r. mieściło się tu więzienie, które w niepodległej Polsce było uznawane za jedno z najcięższych w kraju.

Opis

Współcześnie dawny klasztor Dominikanów to obiekt całkowicie przebudowany i przystosowany na potrzeby więzienia o zaostrzonym rygorze. Dawny budynek klasztoru to budowla piętrowa, do której w czasach pruskich dobudowano kolejne cele dla więźniów, rozbudowując i podwyższając budynek.

Data lub czas powstania

XIV w.

Materiał budowlany

Budynek murowany.

Historia

Dominikanie pojawili się w Łęczycy w latach 70. XIII w. Początkowo ulokowali się w  budynkach drewnianych. Dopiero około 1341 r. do murów obronnych miasta dostawiono murowaną świątynię pod wezwaniem św. Dominika i piętrowy klasztor. Niewiele zachowało się informacji na temat jego funkcjonowania. Wiadomo, że na przełomie XVII i XVIII w. rozbudowano kompleks dodając nowe skrzydła. W 1799 r. władze pruskie skasowały klasztor, zaś dwa lata później przekształciły go w więzienie, rozbierając kościół. W 2 poł. XIX w. nadbudowano piętro i znacząco powiększono budynek. W kolejnych latach obszar byłego klasztoru był kilkukrotnie dostosowywany do potrzeb więzienia o zaostrzonym rygorze. Obecnie funkcje łęczyckiego więzienia przejął nowoczesny budynek więzienia w położonym niedaleko Garbalinie, otwarty w 2007 r.

Rodzaj zbiorów, ekspozycji

Obecnie obszar i wnętrze więzienia udostępnione są do zwiedzania. Zachowano dwie pokazowe cele z oryginalnym wyposażeniem. Zwiedzać można dawne prezbiterium kościoła Dominikanów, które więźniom służyło za świetlicę. Wewnątrz zachowane są wszystkie kraty i śluzy więzienne, zaś cele pokrywają napisy pozostawione przez osadzone tam osoby.

Ciekawostki

W łęczyckim wiezieniu swoje wyroki, obok najgroźniejszych przestępców, odsiadywało wiele znanych publicznie osób m.in.: mąż Marii Konopnickiej, Władysław Gomułka, czy działacze „Solidarności”, których internowano tu w stanie wojennym.

Obecnie w murach więzienia coraz częściej gości kultura. Niektóre cele zostały oddane w władanie artystom przy okazji organizowanych plenerów i warsztatów, zaś w sezonie letnim odbywa się na terenie dziedzińca więziennego przegląd piosenki turystycznej „Nocnik”.

Forma ochrony prawnej

Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:
  • Zespół klasztorny dominikanów (kościół i klasztor), nr rej.: 81-V-5 z 1946-05-15
  • Zespół klasztorny dominikanów (kościół i klasztor), nr rej.: 81-V-5 z 1961-03-13

Położenie obiektu

Dawny klasztor położony jest w północno-wschodniej części centrum miasta, przy ulicy Pocztowej, tuż przy drodze krajowej nr 1.

Dostępność

Obiekt dostępny z zewnątrz bez ograniczeń. Wewnątrz dostępny w ramach organizowanych wycieczek z przewodnikiem. Informację o zwiedzaniu można uzyskać w informacji turystycznej mieszczącej się w ratuszu na rynku – tel. (24) 721 03 11.

Źródła, informacje w Internecie

  • www.powiatleczycki.republika.pl;
  • www.leczyca.info.pl.