Rektoralny kościół rzymskokatolicki Środowisk Twórczych, dawniej mariawicki
Opis
Świątynia murowana z czerwonej cegły została wzniesiona na początku XX w. w stylu neogotyckim. Na uwagę zasługuję strzelista wieża. Okna i portal są ostrołukowe. Wnętrze zdobione malowidłami z lat 20. XX w. przedstawiającymi Wygnanie z Raju i Zwiastowanie NMP. Jedenastometrowy ołtarz główny w prezbiterium został wykonany przez Wincentego Bogaczyka w 1932 r. z drewna dębowo-lipowego ze złoconymi elementami dekoracyjnymi o cechach neogotyckich. Ołtarze boczne są równie imponujących rozmiarów.
Data lub czas powstania
1908 r. (XX w.)
Świątynia powstawała w latach 1907–1908.Materiał budowlany
Obiekt murowany.Historia
Wybudowana w 1908 r. mariawicka świątynia pw. Przenajświetszego Sakramentu przy ul. Podleśniej 22 (dziś M. Skłodowskiej-Curie) od 1926 r. po przejęciu kościoła przez jezuitów służy wiernym wyznania rzymsko-katolickiego. Od 1930 r. mieści się tu parafia pw. Niepokalenego Poczęcia NMP a od 1993 r. działa Archidiecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych. Świątynia nosi potoczną nazwę kościoła artystów w związu z organizowanymi w niej koncertami, spektaklami teatralnymi, galeriami oraz licznym uczestnictwem w nabożeństwach przedstawicieli środowisk artystów i twórców. Każdego roku organizuje się tu Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Przy świątyni działa także Europejskie Centrum Kultury i Teatr Logos.
Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Rektoralny kościół rzymsko-katolicki Środowisk Twórczych, dawniej mariawicki, nr rej.: A/23 z 2005-10-25
Położenie obiektu
Obiekt zlokalizowany w rozwidleniu ulic Lipowej i Żeromskiego ok. 1 km. od ścisłego centrum miasta i ul. Piotrkowskiej. Dostępność za pośrednictwem komunikacji miejskiej. Autobusem linii 80 i 99 z przystanku Curie-Skłodowskiej - Strzelców Kaniowskich.
Dostępność
Obiekt dostępny całorocznie podczas nabożeństw.
Źródła, informacje w Internecie
- Bonisławski R., Podolska J., Spacerownik Łódzki, Łódź 2008;
- www.kst.wlodzi.com/index.php.