Dwór i park dworski w Lisowicach
Opis
Duży park w Lisowicach w typie angielskim ma bardzo zróżnicowany drzewostan (modrzewie, klony, lipy). Na osi założenia znajduje się staw.
Park powstał przy dwukondygnacyjnym pałacu wzniesionym na przełomie XVIII i XIX w. dla rodziny Dobieckich. W końcu XIX w. właścicielami pałacu zostaje rodzina łódzkich przemysłowców – Silbersteinów. Jest to budowla murowana na planie prostokąta, dwukondygnacyjna w stylu klasycystyczno-neorenesansowym. Fasadę pałacu zdobią trójkondygnacyjne ryzality na osi wschód-zachód. Do dziś zachowały się bogate zdobienia, m.in. boniowania i palmety. Budowlę kryją dachy dwuspadowe. Pałac posiada na parterze dwutraktowy układ wnętrza z sienią i dużym hallem na osi, na piętrze znajduje się hall i trzy trakty pomieszczeń. Część pomieszczeń zdobi dekoracja stiukowa z 2. połowy XIX w.
Dziś w parku znajduje się Dom Pomocy Społecznej.
Data lub czas powstania
XVIII w.
Park powstał w czasie budowy dworu, który był zbudowany na przełomie XVIII i XIX w.Materiał budowlany
Budynek murowany.Forma ochrony prawnej
Wpisy w wojewódzkim rejestrze zabytków:- Park dworski w Lisowicach, nr rej.: 379 z 1967-05-30
Położenie obiektu
Lisowice to wieś położona niedaleke Brzeziny - Koluszki. Aby dojechać do wsi należy od tej drogi należy kierować się na północny-wschód, drogowskazem na Rochnę. Pałac znajduje się niemal w centrum wsi.
Dostępność
Park dostępny bez ograniczeń. Zwiedzanie dworu należy uzgodnić z właścicielem obiektu.