Skarb w Rudzie

W 1948 r. w podwórzu majątku, w trakcie wykopywania dołu na ziemniaki natrafiono na gliniany garnek wypełniony srebrnymi siekańcami o wadze 7 kg. Kopia skarbu umieszczona została w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu.

Opis

W naczyniu znajdowały się połamane, poćwiartowane srebrne monety, biżuteria. To siekańce czyli kawałki celowo pocięte na mniejsze. Dzięki temu można było m. in. wydawać resztę z większych sum, gdy nie było monet o małych nominałach.

Data lub czas powstania

XI w.

Historia

W 1948 r. w podwórzu majątku , w trakcie wykopywania dołu na ziemniaki natrafiono na gliniany garnek wypełniony srebrnymi siekańcami o wadze 7 kg. Skarb umieszczony został w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu. Muzeum po powojennej reaktywacji, swoje zbiory po raz pierwszy zademonstrowało w 1969 roku.

Ciekawostki

Muzeum Ziemi Wieluńskiej na kilku stałych wystawach prezentuje różnorodne eksponaty. M. in. zbiory archeologiczne, historyczne, ikonograficzne, agrotechniczne, militaria z XIX i XX w., pamiątki, dorobek lokalnej ludowej tradycji, oraz  dokumentację historyczną, pochodzącą głównie z lat wojny i okupacji.

Położenie obiektu

Skarb znaleziony został w Rudzie, umieszczony jest zaś w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, a podane parametry będą odnosić się do tej właśnie lokalizacji.

Muzeum mieści się w Wieluniu w dawnym klasztorze bernardynek z początków XVII w. znajduje się ono w centralnej części Wielunia, w zachodnim fragmencie starego miasta.

Budynek dawnego klasztoru stoi na północny zachód od będącego częścią kompleksu kościoła. Zbudowany jest na planie prostokąta z wykorzystaniem murów obronnych. Piętrowy, podpiwniczony o kolebkowych sklepieniach.

Ok. 200 m na wschód od obiektu (na Rynku) przystanek komunikacji miejskiej.

Ok. 800 m na północny wschód od obiektu dworzec PKS w Wieluniu oferujący liczne połączenia lokalne oraz regionalne, a ponadto także do większych miast w Polsce, w tym do Łodzi, Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Katowic i Opola.

Ok. 1200 m na północny wschód od obiektu dworzec PKP w Wieluniu, oferujący 2 połączenia dziennie do Katowic, 2 do Szczecina, 2 do Pątnowa, 1 do Tarnowskich Gór, 1 do Kępna, 1 do Częstochowy oraz 1 do Krakowa.

Dostępność

Godziny zwiedzania muzeum:

Środa, Czwartek 9.00–15.00
Wtorek, Piątek 9.00–16.00
Sobota 10.00–13.00
Niedziela 11.00–15.00

Źródła, informacje w Internecie

  • Ciekliński Z., Zabytki ziemi wieluńskiej, Łódź 1963;
  • Hohensee-Ciszewska H., Wolff B., Powiat wieluński [w:] Katalog zabytków sztuki w Polsce: województwo łódzkie, pod red. J. Łozińskiego, t. II, z. 12;
  • Olejnik T., Wieluń i okolice, Łódź 1980;
  • Ruszkowski A., Sieradz i okolice, Sieradz 2000;
  • Wiklak H., Pradzieje Ziemi Wieluńskiej, Wieluń 1967;
  • www.dziedzictwo.ekai.pl;
  • www.pulswielunia.eu/historia/157-wielunski-zakon-bernardynek-klauzurowych-w-xvii-i-xviii-wieku.html.

Właściciel, zarządzający

Skarb Państwa