Krzeczów

Wieś letniskowa nad Wartą. Jest to bardzo dobry punkt wypadowy w północne tereny Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, na spływy kajakowe, a także trasy rowerowe.

Opis

Historia miejscowości

Badania archeologiczne prowadzone w rejonie Krzeczowa wykazały ślady pradawnego obozowiska łowców reniferów – prawdopodobnie z epoki paleolitycznej.

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą jednak z XV w. Dokumenty źródłowe wspominają, że na przełomie XVIII i XIX w. w Krzeczowie znajdował się dwór, trzy młyny wodne i dwie papiernie na prawach wieczysto-czynszowych.

We wrześniu 1939 roku most w Krzeczowie został wysadzony przez saperów 30 DP Armii „Łódź”, aby uniemożliwić przeprawę wojsk niemieckich. Pamiątką historii najnowszej jest pomnik wzniesiony w 1975 r. dla upamiętnienia zwiadowców radzieckich III Armii Pancernej Gwardii, którzy polegli podczas walk o przyczółek na Warcie w Krzeczowie 18 stycznia 1945 r. Obecnie jest to wieś typowo letniskowa położona na obu brzegach Warty w gminie Wierzchlas.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Na terenie wsi zachowały się drewniane chaty z XIX i XX wieku.
  • Na cmentarzu parafialnym w Krzeczowie znajduje się nagrobek, w którym złożono rodzinę pomordowaną przez hitlerowskiego okupanta podczas II wojny światowej.
  • W 1929 r. mieszkańcy Krzeczowa wznieśli pomnik na pamiątkę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Jest połączeniem symboliki świeckiej i religijnej.
  • Pomnik poświęcony radzieckim zwiadowcom, którzy 18 stycznia 1945 r. zdobyli i utrzymali most w Krzeczowie do czasu nadejścia głównych sił III Armii Pancernej Gwardii (Armii Czerwonej).
  • W miejscowości znajduje się również grupa pomnikowych dębów szypułkowych, jednak nie jest ona dostępna dla turystów.