Drobnice

Wieś Drobnice położona jest na lewym brzegu Warty, przy północnej granicy Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Nadwarciański krajobraz stał się plenerem filmowej ekranizacji powieści E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Opis

Niewielka wieś w gminie Osjaków znajdująca się na lewym brzegu Warty w Kotlinie Szczercowskiej. Położona przy drodze gminnej relacji Krzeczów - Osjaków. Prowadzą przez nią szlaki rowerowe, w tym ponadregionalny Szlak Bursztynowy. Dostępna dla kajakarzy płynących Szlakiem Wodnym Warty.

W 1827 r. liczyła ona 51 gospodarstw zamieszkałych przez 280 mieszkańców.
W przysiółku Łykowe zachowały się fragmenty drewnianego młyna wodno-elektrycznego (obecnie w miejscu tym funkcjonuje nowoczesny młyn murowany). Na tym odcinku rzeki znajdują się także pozostałości urządzeń do spiętrzania wód rzecznych.
W XX w. Drobnice były miejscem częstych wizyt młodzieży harcerskiej. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt, iż w Drobnicach kręcono sceny z adaptacji powieści E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Drobnice są doskonałem przykładem wielodrożnicy. Zwarta zabudowa powstała wzdłuż kilku ulic powodując niemałe zamieszanie w numeracji poszczególnych posesji. Nniemniej jednak warto odwiedzić tą miejscowość w związku z dużą ilością zabytkowych domów drewnianych zlokalizowanych na obszarze wsi, pochodzących z XX w. Te parterowe budynki przykryte dwuspadowym dachem charakteryzują się typowym dla tego rejonu wykończeniem ciesielskim na tzw. rybi ogon. Godnymi uwagi przykładami budownictwa drewnianego w Drobnicach są posesje o nr 4, 42, 101, 122 i 163.

Wyjeżdżając z Drobnic w kierunku Osjakowa można zobaczyć dwie ciekawe drewniane kapliczki.