Dzietrzniki

Dzietrzniki leżą na Wyżynie Wieluńskiej i są doskonałą bazą wypadową na szlaki Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tam interesujący prywatny skansen ze stuletnią chatą. Nieopodal rośnie potężna lipa drobnolistna o obwodzie ponad 400 cm.

Opis

Wieś w powiecie wieluńskim w gminie Pątnów. Położona na Wyżynie Wieluńskiej sąsiaduje z Załęczańskim Parkiem Krajobrazowym. Dojazd z Wielunia i Rudnik drogą krajową nr 43.

Historia miejscowości

Pierwsze dokumenty źródłowe wymieniające nazwę wsi pochodzą z roku 1210, jednakże szacuje się, iż osada ta powstała na przełomie X i XI w. i pełniła funkcję wsi służebnej.

Wiadomo, że do roku 1393 wieś wchodziła w skład dóbr królewskich. Pod koniec XIV w. król Polski Władysław Jagiełło nadał Dzietrzniki zakonowi paulinów. Odtąd przeor zakonników bywał proboszczem parafii w Dzietrznikach. W roku 1827 wieś zamieszkiwało 502 mieszkańców skupionych w 75 dymach. Na początku XXI w. liczyła sobie 1073 mieszkańców. Obecnie wieś jest typowym przykładem rzędówki.

Miejsca warte odwiedzenia

  • Odwiedzając Dzietrzniki warto przyjrzeć się murowanemu kościołowi parafialnemu, zbudowanemu w latach 1900–1908 w stylu neogotyckim. Architektem świątyni był J. Szrajer.
  • Inne miejsca godne uwagi to mogiła powstańców styczniowych poległych 22 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Rudnikami, grób poległych w obronie Dzietrznik podczas II wojny światowej oraz związany z tym konfliktem system okopów widoczny w krajobrazie pomimo zaawansowanej sukcesji roślinnej.
  • Kolejnymi elementami, o których należy wspomnieć są: Krzyż Jubileuszowy (upamiętniający wejście w nowe tysiąclecie) oraz tablica pamiątkowa ku czci podharcmistrza Antoniego Pachnickiego – torturowanego i zamordowanego przez okupantów podczas II wojny światowej.
  • Przy gospodarstwie agroturystycznym na posesji Dzietrzniki 216 rośnie potężna lipa drobnolistna o obwodzie ponad 400 cm, będąca pomnikiem przyrody. W sąsiedztwie gospodarstwa prywatny skansen obejmujący prawie stuletnią chatę, w której wnętrzu oglądać możemy wyposażenie wiejskiej izby, krosna, gliniany piec. W drewnianej stodole stare maszyny rolnicze, młockarnia, zaś na podwórzu – kierat.

Inne

Więcej informacji o miejscowości i okolicach można znaleźć na stronie: