Kępowizna

Osada położona jest nad Wartą w Załęczańskim Parku Krajobrazowym. Jej malownicza lokalizacja została wielokrotnie doceniona podczas organizowanych tutaj plenerów malarskich.

Opis

Miejsca warte odwiedzenia

  • Usytuowanie osady nad brzegiem Warty, wpłynęło na powstanie w tym miejscu młyna wodnego w latach 1910–1912 r., który obecnie jest jednym z okazalszych zabytków tego rodzaju w regionie. Obecnie młyn ma napęd elektryczny, jednakże początkowo wykorzystywał on wyłącznie siłę rzeki.
  • Do 1977 r. wody Warty w okolicy młyna były spiętrzane przez jaz, który został jednak rozerwany przez krę z wiosennych roztopów. Jego resztki do dzisiejszego dnia powodują nieregularne spiętrzenie wody na tym odcinku czyniąc rzekę bardziej atrakcyjną turystycznie. Przed II wojną światową obok istniejącego młyna znajdował się drugi, jednakże został on rozebrany. Podobnie nie znajdziemy już w Kępowiźnie drewnianego tartaku i karczmy, którą strawił pożar. W przeszłości obok zniszczonego jazu znajdował się port rzeczny, z którego spławiano w dół rzeki tratwy, aż do samego Szczecina.
  • Nieopodal znajduje się turystyczna przeprawa promowa stworzona na potrzeby „Nadwarciańskiego Grodu”.
  • W Kępowiźnie odnajdziemy także okazały dąb szypułkowy, którego wiek szacuje się na około 260 lat, co jak na ten gatunek przystało, jest wiekiem dość młodym. Obiekt ten został uznany za pomnik przyrody. Na drzewie znajduje się drewniana kapliczka, która wg legendy została zawieszona przez karczmarza, którego przybytek został strawiony przez pożar, a on sam cudem uniknął śmierci. Na pamiątkę tego zdarzenia, w podzięce za uratowanie życia ufundował on tą nadrzewną kapliczkę z drewnianych  elementów karczmy, które nie spłonęły.