Ożarów
Opis
Opis miejscowości
Ożarów – wieś położona w gminie Mokrsko, w powiecie wieluńskim. Miejscowość położona jest na obszarze Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Wzgórza Ożarowskie" oraz na trasie dwóch szlaków rowerowych: EWI 1 (relacji Wieluń - Ożarów - Wieluń) i EWI 4 (relacji Ożarów - Skomlin - Mokrsko - Ożarów), które prowadzą przez malownicze, pofałdowane tereny Wyżyny Wieluńskiej.
Historia miejscowości
Pierwsza wzmianka o wsi Ożarów, który był własnością książęcą pochodzi z 1381 r. Jego nazwa wiąże się z miejscem po wypalonej pod osadnictwo puszczy tzw. ożarami. Do najciekawszych zabytków należy modrzewiowy dwór alkierzowy z 1757 r. z parkiem.
Ożarów jako wieś powstał prawdopodobnie w XIV w., a jego nazwa wiąże się z gospodarką wypaleniskową, gdyż ożarami zwano właśnie miejsca po wypalonej pod osadnictwo puszczy. Pierwsza poświadczona wzmianka o wsi Ożarów, który był własnością książęcą pochodzi z 1381 r. Wsią szlachecką stał się w II poł. XV wieku. Ożarów kupił Władysław Bartochowski około 1740 r. i to jemu przypisuje się inicjatywę budowy dworu, co dokumentuje zachowane rzeźbienie na belce stropowej jadalni, mówiące o dacie budowy dworu 1757 oraz litery L.R. – pierwsza odpowiadająca imieniu Władysława (łac. Ladislaus), druga - nazwie herbu Rola. W późniejszym okresie obiekt przechodził z rąk do rąk by po II wojnie światowej stać się własnością państwa. Prace konserwatorskie umożliwiły umieszczenie w nim w 1981 r. Muzeum Wnętrz Dworskich, oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Miejsca warte odwiedzenia
- Największą atrakcją Ożarowa jest
modrzewiowy barokowy dwór otoczony parkiem należący do najcenniejszych rezydencji szlacheckich w Polsce. Jego architektura została oparta o późnobarokowe założenia budownictwa dworskiego. Ma konstrukcję zrębową wykonaną z bali osadzonych na kamienno-ceglanym fundamencie. Plan dworu tworzy prostokąt, do którego przylegają na rogach cztery alkierze nie wychodzące poza lico elewacji. Dwór jest zwieńczony łamanym dachem krytym gontem. W klasycznym inspirowanym kulturą szlachecką wnętrzu mieści się salon, buduar, alkowa, pokój myśliwski, gabinet i jadalnia.
Na osiemnastowieczny zespół dworsko-parkowy w Ożarowie składa się oprócz opisanego dworu – park (4,37 ha) z wieloma cennymi pomnikami przyrody (dęby), altana i baszta widokowa. - Warto również zwiedzić kościół pw. św. Marii Magdaleny z okresu międzywojennego, w którym znajduje się zabytkowa ambona z XV w. z wyposażenia zburzonej w 1939 r. kolegiaty w Wieluniu.
- Ok. 900 m od muzeum we wsi Kocilew znajduje się zabytek techniki – drewniany wiatrak typu koźlak.