Budowle hydrotechniczne i wiatrowe Ziemi Wieluńskiej

Ziemia Wieluńska jako teren rolniczy posiadała dużą ilość wiatraków i młynów wodnych. Do dzisiaj przetrwały trzy wiatraki oraz kilka młynów wodnych.

Opis

Ziemia Wieluńska jako teren rolniczy posiadała dużą ilość wiatraków i młynów wodnych. Wszystkie zachowane obiekty znajdują się z pobliżu wytyczonych szlaków turystycznych.

 

Do dzisiaj przetrwały trzy wiatraki: w Kocilewie k. Ożarowa, Mokrsku oraz Kurowie. Dwa ostatnie znajdują się w ruinie, natomiast obiekt w Kocilewie dzięki przekazaniu go Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie znajduje się w dobrym stanie technicznym (po przekazaniu muzeum został rozebrany i zrekonstruowany), będąc dostępnym dla zwiedzających. Obiekt ten powstał w 1918 r., jest to tzw. wiatrak-koźlak.

 

Na terenie powiatu wieluńskiego zachowało się kilka młynów wodnych. Znajdują się w Kępowiźnie, Kochlewie, Konopnicy (rzeka Warta), Kuźnicy k. Ostrówka (rzeka Pyszna) oraz w Strobinie (rzeka bez nazwy). W samym Wieluniu znajduje się młyn elektryczny pochodzący z lat 30. XX w. Żaden z wymienionych młynów nie wyróżnia się na tle innych tego typu obiektów w regionie.

hw_1.jpg

Kocilew. Wiatrak (XX w.)