Kapliczki i krzyże przydrożne na Ziemi Wieluńskiej

Na szlakach turystycznych tego typu obiekty należy traktować jako urokliwe drogowskazy, przypominające o naszych korzeniach kulturowych.

Opis

Przydrożne krzyże i kapliczki uważane są za jeden z ciekawszych przykładów polskiej sztuki ludowej. Nie do końca wiadomo skąd wzięły się takie miejsca kultu. Jedni wywodzą je od miejsca zbudowanego dla przechowywania płaszcza [łac. cappa] św. Marcina, inni szukają nawiązań do pogańskich słupów kultowych.

Niezależnie od źródła kapliczek, na szlakach turystycznych należy je traktować jako urokliwe drogowskazy, przypominające o naszych korzeniach kulturowych.

Figura św. Floriana OSP Ożarów –data powstania: prawdopodobnie ok. 1978 r., autorem rzeźby był lokalny rzeźbiarz w drewnie Antoni Chłód, postać patrona stoi na postumencie z kolorowych kamieni, w ręku święty trzyma dzban z wodą. Cała figura umieszczona jest w szklanej, wolno stojącej, czworokątnej gablocie z daszkiem.

kap2.jpg

Krzyż – Boża Męka w Dzietrznikach, fot. Maciej Kronenberg


Krzyż w Dzietrznikach – należy do grupy krzyży określanych jako Boże Męki. Wykonany został przez kowala, o czym świadczą narzędzia męki pańskiej. Do poprzecznej belki ramion przytwierdzone są młotek i obcęgi. Na szczycie belki pionowej (trzonu) umieszczony jest kielich z Ostatniej Wieczerzy i kogut przypominający o zdradzie Piotra („ ...zanim kur zapieje trzy razy...").  Do krzyża przytwierdzona jest postać Chrystusa, nad którą umieszczona została korona cierniowa, do wyprofilowanych w trójlistek, ramion krzyża przylegają dwie włócznie. Krzyż otoczony jest kutą, żelazną balustradką, osadzoną w ceglanej podmurówce. Ozdabiają go sztuczne kwiaty. Najprawdopodobniej autorem tego krzyża jest Ignacy Łytka.

W regionie znajduje się bardzo wiele kapliczek o ciekawej historii i wyglądzie.